banner864

Ali Babacan: ''Hayra alamet değil'' 13 Ekim 2014, 15:32

Başabakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF'nin Türk ekonomisi için yıl sonu enflasyon öngürüsünü değerlendirdi. "Yüzde 9'larda dolaşan bir enflasyon hayra alamet değil" diyen Babacan, cari açığa dikkat çekti, yapısal reformun şart olduğunu söyledi.

'Hayra alamet değil" paylaşan: ulusalkanal
AKP döneminde ekonomi politikalarının mimarı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyon uyarısı yaptı.

Türk ekonomisindeki gidişata ilişkin samimi itiraflarda bulunana Babacan, IMF'nin Türkiye'nin yıl sonu enflasyon beklentisini değerlendirdi.

"Yüzde 9’larda dolaşan bir enflasyo Türkiye için hayra alamet olmaz" diyen Babacan, hükümetin ve Merkez Bankası’nın birinci önceliğinin enflasyonla mücadele olduğunu belirtti.

Sıkı maliye politikalarının uygulanması ve cari açığın kapatılması için adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Babacan, 3 yıl boyunca Orta Vadeli Program uygulanacağını belirtti. Babacan, sıcak paraya dayalı ekonomi modeline dikkat çekti, "Bu tür büyüme bizim cari açığımızı artırıyor" dedi.

Babacan, "Sadece devlet para harcasın büyüme olsun ya da sadece bankalar biraz para bulsun, bu tür büyüme bizim cari açığımızı artırıyor. Sıhhatli ve sürdürülebilir bir büyüme ancak yapısal reformların gerçekleştirilmesiyle mümkün." diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

meay :

simdiye kadar niye yapmadiniz o zaman?12 yildir iktidarda baska parti mi vardi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar