banner864

Alman uçağına iniş izni verilmedi 20 Ağustos 2014, 11:34

Almanya Hava Kuvvetleri'ne ait, Irak'a insanî yardım götüren askeri uçağın Adana'daki İncirlik Üssü'ne inmesine izin verilmediği öne sürüldü. İddia Almanya-Türkiye arasındaki dinleme skandalının ardından geldi. Dışişleri Bakanlığı iddiayı yalanladı.
Türkiye ile Almanya arasındaki dinleme skandalı ardından, iki ülke ilişkilerinde gerginliğe neden olacak yeni bir iddia gündeme geldi. 

Alman Hava Kuvvetleri'ne ait ve Irak'a insani yardım götüren askeri uçağının Adana İncirlik Üssü'ne inmesine izin verilmediği öne sürüldü. Alman Deutsche Welle'nin haberine göre,  Transall tipi askeri nakliye uçağının Kuzey Irak'a 20 ton malzeme taşıması öngörülüyordu. 

Dışişleri Bakanlığı ve askeri kaynaklar iddiayı yalanladı. Dışişleri kaynakları, 15 ila 18 Ağustos tarihleri arasında Erbil’e yardım götüren 8 Alman uçağına iniş ve geçiş izni verildiğini, Almanya’dan 3 uçak için daha izin talebinin de sıraya konduğunu bildirdi. 

İddia dinleme skandalının hemen ardından geldi.  Alman dış istihbarat servisi BND'nin 2009 yılından bu yana Türkiye'yi dinlediği ortaya çıkmış, Almanya Başbakanı "dinlemelerle ilgil bilgi veremeyeceğini" söylemişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder