banner864

Almanya'dan "Ermeni soykırımı" iddialarına ilişkin açıklama 13 Nisan 2015, 20:36

Almanya, "Ermeni soykırımı" iddialarına ilişkin "uzmanlar ve tarihçiler değerlendirmeli" açıklaması yaptı. Hükümet sözcüsü Vekili Christiane Wirtz, iddialarla ilgili hakemlik yapamayacağını belirtti. Dışişleri Bakanı Martin Schaefer de konunun Türkler ve Ermeniler tarafından çözülmesi gerektiğini vurguladı.
Almanya, 1915 Olayları'nın uzmanlar ve tarihçiler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Hükümet Sözcüsü Vekili Christiane Wirtz, Berlin'de Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wirtz'e "1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları" hatılatıldı.

Wirtz, soruya "Alman hükümeti bu konuya karışmıyor. Bu konunun uzmanlar ve tarihçiler tarafından değerlendirilmesi lazım ve değerlendiriliyor. İlgili devletler tarafından zaten değerlendiriliyor" ifadeleriyle yanıt verdi. Wirtz, İddialarla ilgili hakemlik yapmayacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Martin Schaefer de Türklerin ve Ermenilerin bu sorunu birlikte çözmesi gerektiğini belirterek iki ülkenin de bu konuda çok farklı düşündüğünü söyledi.

Daha önce de soykırım propagandası yapmak isteyen 3 milletvekilinin Alman hükümetine verdiği önerge boşa düşmüş, Alman Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelememişti.

Önergeye verilen yanıtta da olayların tarihçiler tarafından araştırılması gerektiği vurgulanmıştı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder