banner864

Almanya'dan silahlara vize çıktı! 02 Eylül 2014, 15:10

Haftalarca süren tartışmaların ardından Alman Meclisi Kuzey Irak'a gidecek silahlara vize verdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, kararı IŞİD tehditinin Almanya'ya uzanmasını engellemek için aldıklarını açıkladı. Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise Peşmergenin silahları bağımsız Kürt devleti kurmak için kullanabileceğinin farkında olduklarını söyledi.
Alman Meclisi Bundestag, Kuzey Irak'a silah göndermek için düğmeye bastı.

Meclisin dünkü oturumunda silah sevkiyatı kararı onaylandı. Toplam 70 milyon avroya mal olacak silahların sevkiyatının Eylül ayı içinde tamamlanması planlandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, meclisteki oturumda silah kararının arka planını anlattı. Bölgedeki insanlık dramını öne süren Merkel, IŞİD tehditinin Almanya'ya kadar uzanabileceğini söyledi. Merkel, Alman pasaportlu 400 IŞİD militanın örnek vererek, bu vatandaşların Almanya'ya dönüp terör eylemi gerçekleştirmesinden endişe duyduklarını belirtti.

Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise silahların peşmerge tarafından Kürt devleti kurulması için kullanılabileceğinin farkında olduklarını söyledi. Steinmeier, bunu engellemek için sevkiyatı sınırlı tutacaklarını, silah yığınağı yapılmasına müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

Steinmeier, Kuzey Irak'ta kurulacak bir Kürt devletine karşı olduklarını, bu devletin güneyde ve Basra'da gerilimi arttıracağını söyledi. Steinmeier, "Kürt devleti yeni sınırlar ve yeni savaşlar demektir. Bölgenin yönetilememesi sonucunu doğurur." şeklinde konuştu.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder