banner864

Amerika Türkiye'yi ikinci kez yalanladı 19 Kasım 2014, 18:38

Amerika'dan bir yalanlama da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na geldi. Bir Beyaz Saray yetkilisi Çavuşoğlu'nun “ABD ile Türkiye'nin uçuşa yasak bölge konusunda aynı pozisyonda olduğu iddiasının doğru olmadığını belirtti. Yetkili, “Uçuşa yasak bölge planını hayata geçirmeyi değerlendirmedik” dedi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ardından ABD bu kez de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu sözlerini yalanladı.

The Telegrapf gazetesine konuşan Beyaz Saray yetkilisi, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun bu sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. "Uçuşa yasak bölge" fikrini dikkate almadıklarını kaydetti.

"Bildiğiniz gibi, Türk hükümeti uzun bir zamandan beri uçuşa yasak bölge fikrini ortaya atıyor ve bu yeni bir fikir değil. Biz bölgede güvenliğin en iyi şekilde nasıl arttırılacağı konusunda, Türkiye ile konuşmaya devam ediyoruz. Ancak şu anda bir uçuşa yasak bölge ya da bir tampon bölge fikrini dikkate almıyoruz"

Beyaz Saray Yetkilisinin bu açıklaması Amerika’dan Türkiye’ye son iki hafta içinde yapılan 2. yalanlama oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da G20 zirvesi sonrasında, Amerika’nın Esad konusunda Türkiye’nin tezlerine yaklaştığını söylemişti. Obama ise bu sözlerin ardından “Esad’la ilgili tutumumuzda değişiklik olmadı.” diyerek Davutoğlu'nu yalanlamıştı.

Bir süre önce de ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden bir açıklama yaparak Tayyip Erdoğan'ı yalanlamış ve kendisinden özür dilemediğini söylemişti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

erkan. :

halusilasyon evresi baslanmistir.yani sondan birkac adim oncesi.

Haluk Akcay :

ABD'nin Şamar Oğlanı oldular adeta!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder