banner864

Amerika'nın Türkiye'ye yönelik Hamas eleştirisine Dışişleri Bakanı'ndan yanıt 13 Ocak 2015, 17:09

Amerika'dan gelen "Türkiye'den Hamas'a baskı yapmasını istedik" sözlerine yanıt, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Çavuşoğlu, Türkiye'ye kimin girip kimin giremeyeceğine kanunların karar verebileceğini belirtti. Dışişleri Bakanı, "Hamas'ı bağımsız bir İsrail devletini tanıma noktasına dahi ikna etmiştik" dedi.
Amerika'nın Türkiye'ye yönelik Hamas tepkisine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yanıt verdi. 

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in AKP kongresine katılması üzerine Amerika'dan tepki gelmişti. Amerika Dışişleri Bakanlığı, Hamas'ın ülkesinin terör listesinde olduğunu hatırlatarak, Türkiye'den Hamas'a baskı yapılmasını istediklerini de açıklamıştı. 

Anadolu Ajansı'na konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika'dan gelen açıklamaları doğru bulmadığını, Türkiye'ye kimin gelip kimin gelemeyeceğine Türk kanunlarının karar vereceğini vurguladı. 

Hamas'a karşı çıkanların bile, kalıcı barış ve çözüm için "Hamas'ın mutlaka masada olması lazım" dediklerini aktaran Çavuşoğlu, Hamas'ı İsrail'i tanıma notasına getirdiklerini de belirtti. Çavuşoğlu, "Zamanında ilişkilerimiz bozulmasaydı, Hamas da iki devletli bir çözüm durumunda İsrail devletini tanıyacaktı. Çözüm süreci maalesef aksadı gitti. Bizim söylemeye çalıştığımız oynadığımız yapıcı rol" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder