banner864

Anayasa'dan ‘Türk’ü silmeyi ilk Kılıçdaroğlu önermiş 02 Mayıs 2015, 15:03

Anayasa’dan ‘Türk milleti’ kavramının çıkarılması önerisinin ilk olarak 2012 yılında ‘nötr vatandaşlık’ adı altında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’tarafından geldiği ortaya çıktı
AKP’nin seçim bildirgesinde Anayasa’dan “Türk milleti” kavramının çıkarılması önerisinin ilk CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldiği ortaya çıktı. 
AKP ve HDP, seçim bildirgelerinde, “Türk milleti” kavramının Anayasa’dan çıkarılması açıkça savunurken, CHP “eşit vatandaşlık” kavramını tercih etti. 
Bu konuda tek tepki Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten geldi. Perinçek, Türk milletinin anayasadan silinmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, bu yönde adam atmaya hazırlanan partilere “Türk milleti kavramı anayasaya mürekkeple yazılmadı” uyarasında bulundu.
GÜLER PAYLAŞTI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 Mart 2012 tarihinde SKY360 televizyonunda Ali Kırca’nın “Türk vatandaşlığı”, “Kürt sorunun çözümü” ile ilgili tartışmaları anımsatarak sorduğu soru üzerine AKP ve HDP’nin önerdiği şekilde Anayasa’da “nötr vatandaşlık” tanımını savunduğu ortaya çıktı. 
İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler twitter hesabından, “AKP/A. Davutoğlu ‘Türk vatandaşlığını anayasadan sileceğiz’ diyor. CHP, ‘silemezsin, sildirmeyiz’ demiyor. Kampanya konusu yapmıyor. Neden?” diye sordu. Güler, bu soruya yanıt olarak da Kılıçdaroğlu’nun canlı yayında dillendirdiği sözleri paylaştı. 
İŞTE KILIÇDAROĞLU’NUN SÖZLERİ
Ali Kırca soruyor: Bir siyasetçi olarak anayasada böyle bir tanımlamanın bulunmasından yana mısınız?
Kılıçdaroğlu: Siyasetçi olarak söyleyeyim. Anayasa’da etnik kimlik tanımı yapılmamalıdır. Biz, bir üst kimlik tanımı yapacağız, o kadar. Alt kimliklerin tamamına saygı duyacağız. Kişi kendisini nasıl hissediyorsa öyledir. Kürt ise Kürt...
- Üst kimlik tanımını nasıl yapacaksınız?
Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı. Yurt dışına gittiğimiz zaman Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı tanımı, bir yurttaş tanımı yapacağız.
- Böylece herkesi kapsıyor olacak?
Kılıçdaroğlu: Etnik kimlik batağına girdiğiniz zaman bir çıkmaz sokağa girmiş olursunuz. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapmamalıyız. Yanlış olur bu. Oturacağız, konuşacağız, doğrusu neyse onu tartışacağız, o sonuçta bir kimlik tanımı yapacağız. Türkiye Cumhuriyetinin yurttaşının kimlik tanımı yapacağız.

Zihni Erdem / Aydınlık

Yorumlar

orhan :

sen TÜRK 'ü silemezsin buna hic kimsenin gücü yetmez, ama TÜRK milleti seni siyasetten silecektir.

veli :

alman vatandasina alman deniyor ingilizede ingiliz nokta

A.Türer Yener :

efendim yazık çok yazık artık türkiye cumhuriyetini korumak ve kollamak için bütün vatanseverlerin iç ve dış düşmanlarla ölümüne savaş başlamıştır. kuvaimilliye olmadık anlarda karşılarına çıkacak. türk ulusunun ne olduğunu anlayacaklar. türkün kaderinde vardır. vatanı için ölmek saygılarımla

Sebahattin USTUN :

anayasa`dan turk`u silmek demek tank`siz topsuz anadoludan turkiye ve turkleri silmek kokunu kazimak demek.zaten avrupa itilaf devletleride eskiden tank`la top`la bunu yapmak icin yuklenmislerdi.bunun cezasi kesinlikle meydanda daragacinda sallandirilmaktir kim olur ise olsun oylede olmalidir.

oktay yiğit :

türkiye cumhuriyetini kuran türkiye halkına türk milleti denir... nokta

Merdol :

birdenbire siyaset sahnesinde zuhur eden kılıçdaroğlu. amerika bunları cımbızla bulup çıkartır.ama en kötüsü bu gerçeği görmek istemeyen 6 ok a bağlı chp seçmeni. anlaşılabilir gibi değil.

korkut türk :

merak etme dersimli kemal türk milleti bunlari not ediyor. 8 haziran da sonuclari görecegiz.

İnci Roylas :

chp nin gerçek yüzünü görmemekte ısrar edenler,hala oyları bölmeyin deyip duruyorlar.eminim chp iktidara gelse bu milletten intikam alır

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar