banner864

Anayasa Mahkemesi beklenen kararı verdi 09 Ocak 2015, 14:10

İstanbul Askeri Casusluk davasında hedef alınan askerlere müjdeli haber 1 yıllık bekleyişin ardından geldi. Anayasa Mahkemesi özel görevli mahkemenin adil yargılama hakkını ihlal ettiğine hükmetti. Karar yüksek mahkemenin genel kurulunda oy birliği ile alındı. Dava kapsamında 5 kişi cezaevinde ve 37 kişi hakkında da yakalama kararı bulunuyor.
Bir kumpas daha çöktü, İstanbul "Askeri Casusluk" davasında hak ihlali yapıldığına hükmedildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 43 subay ve TÜBİTAK görevlisi ile bir sivil memurun mahkum ediliği İstanbul "Askeri Casusluk" davasında adil yargılama hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Karar oy birliği ile alındı.

Yüksek mahkeme kararının ardından davaya bakmakla görevli İstanbul Anadolu 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne tutukluların tahliye ve yakalama emirlerinin kaldırılması için başvurular yapıldı.

Başvurularda Anayasa Mahkemesi kararının bağlayıcı olduğu ve yargılamanın yenilenmesi anlamına geldiği vurgulandı. Heyetin başvuruları, Anayasa Mahkemesi kararı mahkemeye ulaşınca değerlendireceği öğrenildi.

Albay Necmi Yıldırım Ankara Mamak, Yarbay Tamer Çetin İzmir Şirinyer, Astsubay Adnan Yılmaz ve Uzman Çavuş Alpay Göksu Eskişehir, Sivil Memur Hatice Senay Sarıgöz ise Antalya'da tahliye olmak için İstanbul Anadolu 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını bekliyor.

Dava kapsamında 37 subay ve TÜBİTAK Uzmanı da haklarındaki yakalama kararlarının kaldırılmasını bekliyor.


Haber: Özer Sürmeli
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Alaattin sargun :

geciken adalet adalet değildir, ancak buna da eyvallah...

ahmet kılıç :

onurları aşagılanan genç bahriyelilerin haklarının iadesi verilmelidir.

Filiz :

bunca sene sonra...

Ayşe Karaaba :

nihayet

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder