banner864

Anayasa Mahkemesi'nden tarihi karar 18 Haziran 2015, 17:45

Anayasa Mahkemesi, toplantı ve yürüyüş hakkının kullanılması konusunda tarihi nitelikte bir karar verdi. Ulusal Kanal Ankara Haber Müdürü Osman Erbil’in başvurusunu kabul eden mahkeme “yalnızca yasadışı olması gerekçesiyle barışçıl bir eylem engellenemez" dedi. Erbil’e verilen 5 aylık cezayı hak ihlali saydı.
İzinsiz gösteri iddiasıyla eylemlerin yasaklanması artık sona erdi. Anayasa Mahkemesi, Amerikan Büyükelçiliği önünde yapılan bir eylemle ilgili verdiği kararında yasadışı olsa bile gösteri ve eylemlere müdahale edilemeyeceğine karar verdi.

Bu tarihi karar 24 Ağustos 2011 tarihinde yapılan eyleme katıldığı için 5 ay hapis cezası alan Ulusal Kanal Ankara Haber Müdürü Osman Erbil’in başvurusu üzerine alındı. 

Yüksek Mahkeme bu kararıyla izinsiz denilerek bir eyleme polis tarafından müdahalede bulunulmasını toplanma hakkının engellenmesi olarak değerlendirdi.

Karar başka bir yönüyle de emsal oluşturuyor. Erbil'e verilen cezanın hükmü ertelense dahi bunun toplanma hakkının kullanılmasının önüne geçtiğine hükmetti.

ulusalkanal.com.trYorum Gönder