banner864

Anayasa Mahkemesi: Öcalan'ın hakları ihlal edildi 25 Haziran 2014, 15:39

Anayasa Mahkemesi bir gün içinde çok tartışılacak iki karara imza attı. Mahkeme PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın yazdığı bir kitaba basım aşamasında el konulmasının hak ihlali olduğuna karar verdi. Yüksek Mahkeme'nin diğer hak ihlali kararı da türbanla duruşmalara girmesi engellenen bir avukatla ilgili.
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ve türbanla duruşmalara girmek isteyen bir avukatın bireysel başvurularını sonuca bağladı. Peş peşe gelen kararlar büyük etki yarattı.

Kararlardan birine göre avukatların türbanla duruşmalara girmesinin önüne engel kalmadı. Öcalan’ın baş vurusuyla alınan öbür karara göre ise, mahkeme kararıyla da olsa kitaplara el konulmasını ve imha edilmesi mümkün olmayacak.

Avukat Tuğba Aslan, türbanlı olarak girdiği bir duruşmada, hakim tarafından duruşmadan çıkarılmıştı. Hakim, türban yasağının AİHM kararına ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlara dayandığını gerekçi olarak belirtmişti. Avukat Tuğba Arslan'ın başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, bugünkü kararıyla eski yasak kararlarını geçersiz kılarak türban yasağını tamamen kaldırdı. Bu karara bir üye karşı oy koydu.

Ses getiren dİğer karara göre; PKK lideri Abdullah Öcalan'ın hakları ihlal edildi. Yüksek Mahkeme; Öcalan'ın yazdığı kitaba basım aşamasındayken el konulması ve yakılması nedeniyle yaptığı başvuruda, Öcalan'ın hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme bu kararı 3 karşı oya karşılık 14 oyla aldı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler
öcalanAYM

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar