banner864

Anayasa Mahkemesi'nden Hükümet'e şok! 02 Ekim 2014, 18:23

Anayasa Mahkemesi internetten, özelleştirmeye Türkiye'de büyük ses getirecek çok önemli kararlar aldı.Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na verilen "4 saat içinde internet sitesi kapatma" yetkisini iptal edildi. Özelleştirme iptal kararlarının uygulanmasını engelleyen yasa maddesi kaldırılan düzenlemeler arasında...
Anayasa Mahkemesi aldığı kararlarla hükümetin yasalaştırdığı bir dizi kritik düzenlemeyi iptal etti.

Hükümet torba yasayla, Başbakanlık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na "4 saat içinde internet sitesi kapatma" yetkisi vermişti. Yüksek Mahkeme'nin verdiği kararla bu düzenlemeyi kaldırdı.

Artık internet siteleri idare kararıyla değil ancak mahkeme kararıyla kapatılabilecek. Yine Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca, torba yasayla TİB'e verilen internete trafik bilgilerini toplama yetkisi de kaldırıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin aldığı bir diğer emekçileri ilgilendiriyor. Hükümet özelleştirmelerin üzerinden 5 yıldan fazla geçmesinin ardından mahkemelerin vereceği iptal kararlarının uygulanmayacağına ilişkin bir yasa çıkarmıştı.
Yüksek Mahkeme, özellleştirme iptal kararlarının uygulanmasını engelleyen yasayı iptal etti.

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlardan bir tanesi ise, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının ardından başta Emniyet olmak üzere, devlet kadrolarındaki görevden almalarla ilgili.

Anayasa Mahkemesi, "göreve iade kararları iki yıl içinde uygulanır" hükmünü iptal etti. Böylece, görevden alınan kamu görevlilerinin mahkemeye gidip, "göreve iade" kararı almaları halinde, en geç bir ay içinde eski görevlerine atanmalarının yolu açılmış oldu.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

TC.Vesile kaynar :

oh ne iyi olmuş nihayet bazı şeylerde hareket başladı öyle akıllarına geldiği gibi işleri yürütmeye çalışıyorlardı iyi olmuş bir vatandaş olarak sevindim saçma saçma yasalar yapıyorlardı.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder