banner864

Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı kim olacak? 04 Şubat 2015, 16:46

Anayasa Mahkemesi başkanlığına, emekliye ayrılacak Haşim Kılıç’ın yerine kimin seçileceği merak konusu. Seçim tarihi bile neredeyse sır gibi saklanıyor. Kulislerde, başkanlık için Serruh Kaleli ve Profesör Zühtü Arslan’ın adı geçiyor.
 Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı kim olacak? Yüksek Mahkemenin 17 üyesi, 3 Mart’ta yaş haddinden emekliye ayrılacak Haşim Kılıç’ın yerine geçecek başkanını seçecek.
Seçimle ilgili ayrıntılar gizli tutulurken kulislerde iki adayın isminin öne çıkıyor. O isimlerin biri Serruh Kaleli. Kaleli’yi 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer "avukat" kontenjanından seçmişti. Adı öne çıkan diğer isim de eski Polis Akademisi öğretim üyesi Profesör Zühtü Arslan. Arslan da 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde AYM’ye üye olarak atanmıştı.

Kaleli, Sezer'in seçtiği diğer üyelerden farklı yaklaşımlarıyla gündemdeki bir isimdi.  AKP'nin 2008 yılındaki kapatılma davasında Kaleli'nin oyunu, "Hazine yardımının kesilmesi" yönündeydi. Dolayısıyla Kaleli, AKP'yi kapatılmaktan kurtaran mahkeme üyeleri arasında yer aldı. 

Profesör Zühtü Arslan'la ilgli olarak ise kendisine hükümete yakın üyelerin destek vereceği yönünde bir algı var.

Öne çıkan bu iki isim dışında asker kökenli bir hakim olan Serdar Özgüldür ile eski Başkanvekili Osman Paksüt’ün de seçimlerde aday olabileceği konuşuluyor.

AYM’de Gül’ün seçtiği üyelerin önemli bir ağırlığı bulunuyor. Zira AYM’nin 17 üyesinden 10’u Gül tarafından seçilmişti. Diğer üyelerin 3’ü Sezer, 2’si Meclis’teki AKP çoğunluğu, biri 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından atandı. Son olarak da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan bir üye de bulunuyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder