Anıtkabir bir ilke sahne oldu 25 Nisan 2015, 09:00

57. Alay Çanakkale’de 25 Nisan 1915 sabahında bütün askerlerini şehit vererek Anzak çıkarmasını durdurdu. Genelkurmay Başkanlığı onurlu direnişin 100'üncü yıldönümünde 57'inci Alay’ı temsilen Anıtkabir’de tören düzenledi. Anıtkabir sabaha kadar yurttaşların akınına uğrarken ordu millet birliği sergilendi
Çanakkale Kara Savaşları’nın 100'üncü yıldönümü adına Anıtkabir’de eşsiz bir tören yapıldı. Yurttaşların Anıtkabir’e akını sabah saatlerine kadar sürdü.

Törende, Çanakkale’ye Anzak çıkarmasının 25 Nisan 1915 sabahında durdurmak üzere öne atılan ve bütün askerlerini şehit veren 57'inci Alay’ı temsil edildi.

Askerler, 57. Alay kıyafetlerini giydi. Çanakkale savaşlarının “Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’i anmak üzere de gün boyunca nöbet tuttu. Anıtkabir sınırları içerisindeki 3 ekranda ’Çanakkale ve Anafartalar Kahramanı Albay Mustafa Kemal’ temalı filmler gösterildi.

Töreni izlemeye gelen yurttaşlar için Anıtkabir sabah saatlerine kadar açık tutuldu. Geceden sabaha kadar Anıtkabir’e olan ziyaretçi akını hiç durmadı.

Etkinlik kapsamında şehitlerin yediği son yemek olan kırık buğday çorbası, somun ekmek ve çay ziyaretçilere dağıtıldı.

Atatürk’ün mozalesine de üzerinde “Türk Milleti” yazan çelenk Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü tarafından bırakıldı. Özkürkçü Anıtkabir özel defterine ‘’Çanakkale Türk Milletinin namusunu çiğnetmediği kahramanlık destanıdır’ diye yazdı.

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar