banner864

Anıtkabir'de resmi tören 10 Kasım 2013, 20:48

Anıtbabir'deki törenler saat 8.55'te başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ay yıldızlı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu.
Atatürk'ün 75 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'de sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, burada Anıtkabir özel defterini imzaladı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 75'inci yıldönümünde Türk Milleti sokaklara döküldü, hükümet yetkilileri ise Anıtkabir'deki töenin ardından Milli Kütüphane'deki anma töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç törende birer konuşma yaptı. Demokrasiye 1950 yılı birlikte geçildiğini belirten Erdoğan, İsmet İnönü üzerinden Cumhuriyet Devrimini hedef aldı.

Erdoğan, tek parti döneminin baskılarla dolu olduğunu savundu.

Bülent Arınç'ın konuşmasında ise Atatürk'e övgüler yer aldı. Arınç, Atatürk'ün ülke sorunlarının çözümünde yol gösterici olacağını söyledi.

Son olarak kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuşmasının büyük bir bölümünü Atatürk'e övgüye ayırdı.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar