banner864

Ankara harekete geçti! 16 Haziran 2015, 16:55

Suriye’nin kuzeyinde Tel Abyad’ın PYD’nin eline geçmesinin ardından sınırdaki hareketlilik Türkiye’yi alarma geçirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri teyakkuz halinde. Güvenlik zirvesi olarak değerlendirilen dünkü bakanlar kurulu toplantısında ise stratejik tespitler yapıldı. İlk kez Suriye’nin kuzeyindeki PYD ilerleyişinin Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçası olduğu belirtildi.
Amerika’nın IŞİD mevzilerini bombalamasının ardından Tel Abyad’ın PKK’nın Suriye kolu PYD tarafından ele geçirilmesi hem sınırdaki hem de Ankara’daki hareketliliği artırdı. Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında tehlikenin adı Büyük Ortadoğu Projesi olarak konuldu. 

Amerika öncülüğündeki koalisyon güçleri Tel Abyad’ın çevresindeki IŞİD mevzilerini havadan vururken PYD’lilerin doğu ve güney cephesinden öğlen saatlerinde şehrin merkezine girdiği görüldü.

Dün akşam saat 17.30 sıralarında Akçakale Sınır Kapısı PYD’ye bağlı YPG üyesi teröristlerin denetimine geçti. Bu sırada Türkiye’ye kaçan yaklaşık 10 IŞİD militanı, sınırda jandarma tarafından gözaltına alındı. 

Türkiye’nin Suriye sınırında olaylar Ankara’da dün yapılan Bakanlar kurulunda kritik dakikaların yaşanmasına neden oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinin hazır olduğu toplantıda gelişmeler Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’nin parçası olarak değerlendirildi. Kürt koridoru planı masaya yatırıldı.

Milliyet.com.tr'de yer alan habere göre hem askerler, hem de MİT Başkanı Hakan Fidan, PYD’nin askeri gücü PYD’nin ilerleyişinin tesadüf olmadığını vurguladı. Bu durumun özellikle Kuzey Irak’ın doğal kaynaklarını Akdeniz'e açma planı olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Aynel Arab’ın batısında kalan kesimin de PYD tarafından ele geçirmesinden sonra ortaya çıkacak muhtemel durum hükümete haritalarda kırmızı renkli olarak gösterildi. PYD’nin bundan sonraki hedefinin Halep’in kuzey batısını da içine alacak şekilde geniş kapsamlı bir saldırı planı olduğu belirtildi.

Toplantının ardından basın açıklaması yapan Bülent Arınç ise Türkiye'nin bölgesel ve sınır olarak gereken bütün önlemleri aldığını belirtti. 

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri de sınırda alarma durumuna geçdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birliklerinin yüzde 15’inin bölgede tutulduğu öğrenildi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Anadolu :

bop esbaskani bop dan sikayet ediyor :)

dava acacam :

hakan fidan ne diyorsa tam tersidir. kurt devleti kurulursa en cok turgay ciner ferit sahenk sevinir. ikisine de dava acacagim.

Hasan Kemal :

günaydın ...!yok bilmiyorduk filan demeyin sonra hatırımız kalır,"açılım'ı" laf olsun diye mi yapıyordunuz?

vatansever :

konusma konusma !!!! senin patronun isi bu duruma getirdi bari biraz ar olsun sende ve kapa ceneni !!!!!!

misafir :

suriye işine burnunuzu sokmayıp muhaliflere destek vermeseydiniz bütün bunlara gerek kalmazdı.bize ne suriyeden mısırdan libyadan........stratejik deliler..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar