banner864

Ankara, İsrail'e uçuşları yasakladı! 23 Temmuz 2014, 11:12

İsrail'in Ben Gurıon Havalimanı'na saldırı düzenlendiği gerekçesiyle bu ülkeye yapılacak uçuşları yasaklayan ve havacılık dilinde NOTAM denilen havacıları önemli durumlarda bilgilendirmek amacıyla yayınlanan bildirinin, Ankara Esenboğa Notam Ofisi tarafından dün gece 21.57'de yayınlandığı ve tüm dünya havacılarına duyurulduğu öğrenildi.
NOTAM'ın, havacılık dilinde 'SS NOTAM' olarak yani, "En Üst Düzey Mesaj" olarak Eseneboğa NOF (Notam Ofisi) tarafından yayınlandı, "İsrail Tel Aviv-Ben Gurıon Havalimanına (Kod adı LLBG) saldırı düzenlendiğinden dolayı ikinci bir bilgilendirmeye kadar hiçbir TC Tescilli Hava Aracının bu meydana gitmek üzere kalkış yapmasına izin verilmeyecektir" denildi.
24 SAAT DEĞİL, İKİNCİ BİR EMRE KADAR

Bilindiği gibi NOTAM'ın yayınlandığı saatlerde Ben Gurion'a gitmekte olan bir THY uçağı ile Lufthansa'nın bir kargo uçağı geri döndü ve İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.
THY internet sitesinde İsrail'in Ben Gurion Havalimanı'na yapılacak tüm seferlerin 24 saat süreyle yapılmayacağını bildirildi. Ancak yayınlanan NOTAM'da uçuş yasağı için belirli bir saat konulmadı ve sade ikinci bir emre kadar denildi.
Bu arada Libya, Irak, Suriye, Ukrayna gibi çatışmaların ve savaşların yoğun yaşandığı ülkelerdeki, Tripoli, Bingazi, Musul, Simferepol ve Donetsk gibi havalimanlarına da halen sefer yapılamıyor. (DHA)Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar