banner864

Anketler Cumhurbaşkanlığı seçimi için ne diyor 01 Temmuz 2014, 12:20

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili anketler, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, aday olması halinde Tayyip Erdoğan'ı yenecek bir seçenek olmadığını ortaya koydu. Dört araştırma şirketinin yaptığı Cumhurbaşkanlığı anketleri, İhsanoğlu'nun Erdoğan'ı ilk turda Köşk'e taşıyacağını gösteriyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili dört araştırma şirketinin anketleri açıklandı.

Anketler, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin Köşk adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, aday olması halinde Tayyip Erdoğan karşısında ciddi bir seçenek oluşturmadığını ortaya koydu.

ORC, Genar, MAK ve Pollmark şirketlerinin anketlerinde İhsanoğlu'nun Erdoğan'a karşı ciddi bir seçenek oluşturmadığını gösterdi.

ORC şirketi 32 ilde 3 bin 26 kişiyle görüştü. Katılımcıların yüzde 54'ü, üç adaylı bir seçim olması halinde Erdoğan'a oy vereceğini açıkladı. Aynı araştırmada, İhsanoğlu yüzde 39,4, Demirtaş ise yüzde 6,6 oy aldı.

Genar şirketi ise bin 800 kişi ile görüştü. Katılımcıların yüzde 55,2'si Erdoğan, yüzde 35,8'i İhsanoğlu, yüzde 9'u ise Demirtaş'a oy vereceğini belirtti.

MAK şirketinin anketinde ise 8 bin 640 kişiyle görüşüldü. Erdoğan yüzde 47,8, İhsanoğlu yüzde 29,2 ve Demirtaş yüzde 8,18 oy aldı.

Pollmark ise diğer şirketlerden farklı olarak genel seçim anketi yaptı. 5 bin 133 kişi ile görüşen şirket "bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz" sorusunu yöneltti. Katılımcıların yüzde 51,4'ü AKP, yüzde 23,9'u CHP, yüzde 14'ü MHP, yüzde 7,2'si ise HDP'ye oy vereceğini belirtti.

Dört anket de İhsanoğlu'nun Erdoğan'ı devirecek bir seçenek olmadığını ortaya koydu.

Etiketler

Yorumlar

Temelerdinch :

Uyan turkiye oyunuzu ihsanoglina verin yoksa cok pisman olacaksiniz

omer :

Şu filistin olayından sonra hiç birine oy veresim yok birbirinize laf atıp duracagınıza israile laf atsınlar birbirini yiyeceklerine israili yesinler kuru kuruya kınamayla olmaz kınamayla ölenler geri geliyor sanıyorlar her halde

kenan :

Ekmelettinde kim her olayda tarafsiz kalalim diyen insandan ne beklersin e inh i

sadullah aydın :

Chp

esra ece :

adayım ihsanoğlu

celal alanyalı :

hısıza degil vatanı böldürmeyen bayrağı indirtmeyen terörle yatmayan adaya oy verin

İsa Kızılca :

ben seçimlerde akp ye oy vermiştim şu durumda kullanmıycam benim cumhurbaşkanı oy um EKMELETTİN İHSANOGLU dur. 12.CUMHURBAŞKANI dır.

as :

ekmelbeyden dahaiyi aday bulunamazdı gerçicizgisini begenmesemde

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar