Anzak ayıbı 18 Mart 2014, 10:14

Avustralya'da, Çanakkale Savaşları sırasında yaralı Anzak askerini kucağına alıp siperine götürecek kadar centilmence davranan şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak bir heykel yapıldığı ortaya çıktı.
Avustralya'nın başkenti Canberra şehrinde bulunan Avustralya Savaş Anıtı Müzesi koleksiyonunda yer alan 'Tahliye' adındaki heykelin, müzeye ait web sitesinde de fotoğraf ve bilgileri yer aldı. Web sitesindeki bilgilere göre Wallace Anderson tarafından 1925 yılında kilden yapılan, 1926 yılında alçıya dökülen ve 1927'de Melbourne'de bronz döküm olarak yenilenen heykel, Avustralya Savaş Anıtı'nca satın alınarak koleksiyona dahil edildi.

Web sitesinde yer alan İngilizce bilgilere göre 82 cm. yüksekliğindeki heykelde, bir Anzak askeri bir silah arabasına yaslanıyor ve ayakları altına aldığı Türk bayrağı bulunuyor. Bayrağın yanında ise Türk askerine ait olduğu ima edilen bir kafatası bulunuyor. Heykelde, Anzak askerinin yaslandığı silah arabası, savaşı ve Gelibolu'daki yıkımı temsil ediyor. Üzerinde dikildiği Türk bayrağı ve kafatası ise işgal edilen toprağı ve öldürülen düşmanı simgeliyor.Türk bayrağının üzerine basıyor

Çanakkale Savaşları sırasında bir Anzak askerinin yaralanması üzerine siperinden beyaz bayrak sallayıp savaşa ara vererek, Anzak askerini kucağına alıp siperine götürecek kadar centilmence davranan şehitlerimizin kemiklerini sızlatan heykelin 89 yıl sonra hala koleksiyonda yer alması tarih araştırmacılarının tepkisini çekti.

Her yıl 25 Nisan tarihinde Anzak Günü nedeniyle atalarını anmaya gelen Avustralya ve Yeni Zelandalılar'ı Gelibolu Yarımadası Kanlısırt Mevkii'ndeki, yaralı bir Anzak askerini kucağında taşıyan Türk askerinin tasvir edildiği 'Mehmetçiğe Saygı Anıtı' karşılıyor.

Aydınlık

Yorumlar

ismail kesmen :

atatürk'ün çanakkale'de ölen anzak askerlerinin annelerine mektubu;avusturalya'lı annenin cevabı 18 mart 2011, 16:20 ''bu memketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz. sizler mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız... uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.''

Özcan ÇVŞ :

ağzına sağlık osman kardeşim..

osman kutup :

ey türk millet, bunları gör ve daima hatırla, aklından hiç çıkarma. dünya var oldukça senin vatanına göz diken düşmanların daima olacaktır. ancak birlik ve beraberlik içerisinde ve uyanık olursan düşmanlarını her zaman yenersin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar