banner864

Arabası olanları sevindirecek mahkeme kararı: Ücretli otopark yasa dışıdır 09 Mart 2015, 18:40

Sokak ve caddelerin ücretli otopark olarak kullanılması artık yada dışı. Mahkeme Burdur Belediyesi'nin yolları otopark işletmelerine tahsis etmesi hakkında yurttaşlardan yana karar verdi “Yolların amacı dışında kullanımı şehircilik ilkelerine aykırıdır” dedi. Karar 81 ilin belediyesi için de emsal niteliğinde.
 Arabası olan herkesi sevindirecek haber Isparta Bölge İdare Mahkemesinden geldi. Araçları cadde ve sokaklarda park etmek için bundan sonra para ödenmeyecek. Yanlış duymadınız Mahkeme Burdur Belediye'sini ücretli otopark uygulamasına son verdi.
Türkiye'nin bir çok ilinde karşılaşılan ücretli otoparka karşı mücadelesi 5 yıl önce Burdur'da başladı. İlk olarak Hasta Ve Tüketicileri Koruma Derneği belediyenin uygumasını yargıya taşıdı. İtirazların ardından temyize gidilen süreçte Danıştay kararını dernek lehine verdi.

Önceki gün de Isparta Bölge İdare Mahkemesi son noktayı koydu. Danıştay'ın kararına uyarak Yolların ücretli otopark olarak kullanılmasını kanuna aykırı buldu.

Karar'da "otoparklar yolların asıl amacını engellemekte, trafik güvenliği açısından sorunlar meydana getirmektedir” denildi. Şehircilik ilkelerine aykırılık tespit edildi.

Peki ya diğer iller? Karar her belediyeler açısından da bağlayıcılık taşıyor. Uzmanlara göre dava açılması durumunda benzer otopark uygulamalarının kaldırılması gündeme gelecek.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Yusuf :

Selçuk , " park yerin yoksa araba almayacaksin" ne demek. Yollara cephesi olan binalar yapılırken belediyere yol yapılması için bir dünya para veriliyor. Ayrica parasını verip yaptirdigim yolun kenarına araç koymam akışı engellemez çünkü yolun genişligi ona gore ayarlanmistir. Önce insanlara ücretsiz alanları sunarsin sonra gidersin ucretli katlı otopark yaparsın. Yol kenarlarini gasp edip , 1300 tl asgari ücretli adamın 1/3 maaşına göz dikemezsin.

ertuğ :

mahkeme kararı uygulamanın sona ermesini sağlasa da bir sonraki UKOME kararı tekrar belediyelerin ucret toplamasının onunu açıyor. dolayısıyla mahkeme kararı bağlayıcı bır karar olmaktan çıkıyor.

Eren Yazıcı :

Otopark isletmeciligi tamamen mafya sektörüdur. Eskilayalar yoldan para alır. Devlet zemin hazirlasin her bos alana bina yapacagina halkina ucretsiz otopark yapsin. 2 gunden fazla arabasini çekmeyen için para cezası versin. Yol hepimizin yoludur. Sacma spaan fikirleri beslemeyjn kafanizda

SOFUOĞLU :

3194 sayılı imar kanunun 18.maddesine istinaden yapılan imar uygulamasında DOP olarak kesilen alanlardan oluşturulan yolların otopark niteliğinde kullanılması ve ticari amaçlı olup vatandaştan ticari menfaat sağlaması hak değildir .Burdur Belediyesinin bu konuyla alakalı mahkemesinde Yolların amacı dışında kullanımı şehircilik ilkelerine aykırıdır” kararı 81 ilin belediyeleri için emsal değerindedir .

Asi Yıldırım :

burada dağ kanunları ile kanunsuzluklar hüküm sürüyor her vatandaş davamı açacak otoparkçı ile kavgamı edecek madem bu husus yasaya aykırı İçişleri bakanlığı 80 ilin valiliğine genelge gönderir yasaklatır ama bizde ne yazıkki üç gün sonra herşey eskiye döner ülkemiz ne hale geldi

erdemli :

ücretsiz oluncada kafasına göre herkes dörtlüyü yakıp arabasını uygunsuz bir şekilde park edip gidecek bu seferde

cagatay koc :

insanları sömüren adilere ders olsun

Selcuk :

asil olan yolun yol olarak kullanilmasidir. cadde ve sokaklara park yasagi getirilmelidir. park yerin yoksa araba almayacaksin. veya ucretli otoparklara park edeceksin. yok oyle bedavadan yola park edip gecisi kapatmak.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar