banner864

Aracın motoruna takılması gereken yangın alarmı yok! 25 Mart 2015, 19:30

Hergün milyonlarca insanın kullandığı metrobüslerden birinin alev alev yanması korku yarattı. Metrobüs yangınının perde arkası henüz aydınlanmadı. Ancak üst üste yaşanan kazalar, 6 yıldır tartışılan bir konuyu tekrar gün yüzüne çıkardı: metrobüsler İstanbul yollarına da, yolcu kapasitesine de uygun değil
Seyir halinde, içi yolcu doluyken alev alev yanmaya başlayan metrobüs İstanbulluları korkuttu.

Aracın önce motorundan dumanlar yükseldi, ardından her yerini alevler sardı.

Korku dolu anlar kameralara böyle yansıdı. Alev alev yanan metrobüs söndürüldükten sonra geriye sadece araç iskeleti kaldı.

Şoförün durumu erken fark etmesi ise büyük bir faciayı önledi.

Yanan o metrobüs, Hollanda'dan getirilen ancak kullanımından çok arızalarıyla konuşulan araçlardan biriydi. Metrobüslerin alımıyla ilgili tartışmalar bitmese de, açılan davada Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş beraat etti. Dosya kapandı, geriye arızalı metrobüsler kaldı.

Firmanın "düz yol" uyarısına rağmen alınan metrobüsler yönetmeliklere göre donatılmadı. 2014 yılında zorunlu kılınan yangın alarm sistemi metrobüslere konulmadı.

Üstelik harcama kalemlerini kısmak için, araçların bakım ve onarımı da göz ardı ediliyor.

Kazaların sorumlusu olarak gösterilen merci ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İETT.

Yetkililerden yangına ilişkin bir açıklama henüz yapılmadı. Şans eseri dumanları fark edip yolcuları tahliye eden şoförün de ödüllendirileceği açıklandı.

Metrobüste daha önce de 2014 yılında Söğütleçesmede park halindeki metrobüsün motorunda yangın çıkmıştı.HABER: DENİZ ÇAĞLAYAN
KAMERA: İNANÇ SARAÇOĞLU 

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar