banner864

Ariel Şaron defnedildi 13 Ocak 2014, 18:09

8 yıldır komada olan ve Cumartesi günü hayatını kaybeden eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron için parlamento önünde cenaze töreni düzenledi. Törene katılan eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, "Beyrut Kasabı" lakabıyla tanınan Şaron'u sıcak kanlı, espirili, sevimli ve tutkulu bir insan olarak tanımladı. Törenden sonra Şaron'un naaşı Necef Çölü'nde torağa verildi.
Cumartesi günü hayatını kaybeden, Beyrut ve Şatilla katliamlarının sorumlusu, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron için devlet töreni düzenlendi.

Törene aralarında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ve birçok üst düzey bürokrat ve devlet yetkilisi katıldı.

Törende konuşma yapan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Şaron'un İsrail toprakları bir aslan gibi savunduğunu söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, nokta vuruş operasyonlarıyla yüzlerce Filistinli sivilin öldürülmesine neden olan Şaron için "İsrail’i güçlendirmek için Gazze’deki 10 bin İsrailli'nin evlerinde var olmalarını sağladı” dedi.

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ise "Beyrut Kasabı" olarak tanınan Şaron'u sıcak kalpli, esprili, sevimli ve tutkulu bir insan olarak niteledi.

Tören sonrası Şaron’un naaşı İsrail’in Güney’inde bulunan Necef Çölü'ndeki Knesset’teki çiftliğinde toprağa verildi.

Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron 2006'da geçirdiği beyin kanamasından sonra komaya girmişti. 

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder