banner864

Artık aile rızası aranmayacak 22 Haziran 2015, 13:14

Çoçuklarına aşı yaptırmak istemeyen aileler ile ilgili Yargıtay önemli bir karar aldı. Yargıtay “Devlet, geçerli bir delil gösterilmedikçe, anne-baba rızası aramaksızın çocuğa zorunlu aşı yaptırabilir” diyerek noktayı koydu. Kararda toplum sağlığı açısından da aşının önemi vurgulandı.
 Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Aşılar güvensiz” gibi gerekçelerle çocuklarına zorunlu aşı yaptırmak istemeyen anne ve babaların sayısının artması üzerine önemli bir karara imza attı.
Geçen yıl Uşak’ta M.A. ve I.A. çifti, bebeklerine zorunlu aşı yaptırmadı. Konu Yargıtay'a taşındı, karar çocuğa aşı yapılması yönünde çıktı.

Daha önce zorunlu aşılar içinde anne-baba izni arayan Yargıtay, “Ana-babanın çocuklarla ilgili karar alırken onların menfaatlerini ve üstün yararlarını gözönünde tutmaları asıldır" dedi. 

Kararda "Çocuğun yasal temsilcileri uygulanacak aşı ile ilgili aydınlatıldıkları halde, hiçbir haklı gerekçe ileri sürmeksizin buna rıza göstermiyorlarsa, çocuğun menfaatine aykırı bu tavra hukuki sonuç bağlanamaz,  çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz.” ifadeleri kullanıldı. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Esen Zafer :

Son derece yanlış bir karar. Bu tür kararlar ‚‘insan sağlığı için bu da gerekli !‘‘türü istenmeyen ve kontrolü ve içeriği ne olduğu belli olmayan aşı ve ilaçların insanlara zorla tatbikine kadar gider. Ki Tek dünya devletinin programında bu vardır. İlaç sanayiine ve toplum kontrolüne hizmet eder ama, insan haklarına tecavüzdür. Kabul edilemez. Toplum sağlığının güvenliği açısından zorunlu görülen aşıları aile yaptırmadığı takdirde en fazla, o hastalıklarla ilgili olarak, zorunlu rutin kontrollerin yapılması kararı verilebilinir. Ama zorla aşı, zaten direnemeyecek olan çocuk haklarına da tecavüzdür. Lütfen ileriyi görerek bu tür kararları irdeleyelim.

ilahiadalet :

mahkeme bunca ailenin şüphelerin artmasıyla birlikte yapılan aşıların gerçekten şüpheli olup olmadığını araştırmış mı acaba- eminler mi yapılan aşıların çocukların hayatına mal olmayacağına

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar