banner864

Aşırı sıcak rekor getirdi! 12 Temmuz 2014, 11:13

10 Temmuz tarihinde elektrik tüketiminde 807 milyon 813 bin kilovatsaatle Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı.
Vatan gazetesinin haberine göre, 10 Temmuz tarihinde elektrik tüketiminde 807 milyon 813 bin kilovatsaatle Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 10 Temmuz tarihinde elektrik tüketiminde 807 milyon 813 bin kilovatsaatle Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını açıkladı.

Bakan Yıldız, “Daha önce 2012 içinde kaydettiğimiz 799 milyon kilovatsaat olan günlük elektrik tüketim rekoru, önceki gün 807 milyon 813 bin kilovatsaat ile yenilenmiş oldu. Ayrıca ani puant talebinde de 39.088 megavat ile yeni bir rekor kırıldı” dedi. Bakan Yıldız, yüksek elektrik tüketimde, yoğun yaz sıcaklıkları, artan klima kullanımı, tarımsal sulama ve sanayi üretimindeki artışın etkili olduğunu belirtti.

Tasarruf çağrısı

Elektrik tüketiminde en yüksek artışının gerçekleştiği yerler hakkında da bilgi veren Yıldız, “En yüksek tüketim artışı olan yerleri Adapazarı-Bursa bölgesi, Güneydoğu Anadolu, Ege bölgesi ve Trakya olarak sıralayabiliriz” diye konuştu.

Elektrik tüketiminin önümüzdeki dönemde giderek artacağını belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hava sıcaklıklarının arttığı şu günlerde günlük tüketimde yeni rekorlar da gelebilir. Biz, bakanlık olarak bu yüksek tüketim talebini sağlıklı ve güvenilir şekilde karşılamak için santrallerimizin çalışmalarını titizlikle planlıyoruz. Enerji arz güvenliğimizde herhangi bir problem yok ancak yine de özellikle bu yüksek tüketimin olduğu günlerde vatandaşlarımız enerji israfından kaçınmalı ve biraz daha fazla tasarrufa yönelmeli.”

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder