banner864

Askere yasal güvence Meclis Başkanlığı'na sunuldu 20 Aralık 2014, 17:05

Yeni Askeri Hâkimler Yasası Tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla sunulan tasarı, askeri yargıda önemli değişiklikler öngörüyor. Düzenlemeyle, askerin terörle mücadelede yasal güvence talebi yerine gertiriliyor. Yani; terörle mücadele için göreve çıkan asker hakkında soruşturma açılmadan önce Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı'ndan izin alınacak.
Askeri Hakimler Yasası değişiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "terörle mücadelede yasal güvence" talebi yeni bir tasarıyla gerçekleştiriliyor.
Tasarı Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlandı. (TASARI FOTO) Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra da Başbaan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarı Meclis'ten geçerse, göreve çıkan asker hakkında soruşturma açılmadan önce Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı'ndan izin alınacak. 
Genelkurmaybaşkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanabilmesi için başbakan, diğer askeri personelin yargılanabilmesi için de milli savunma bakanının izni gerekecek.  Jandarma genel komutanı ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli yargılama izni ise İçişleri Bakanı'nın iznine bağlanacak.

47 maddelik kanun tasarısında "Askeri Hakimler Kurulu" adıyla yeni bir kurul oluşturuluyor. Kurula Millî Savunma Bakanı başkanlık yapacak. Milli Savunma Bakanı'nın teklifi ve başbakanın onayı ile de birinci sınıf askeri hakimler arasından dört üye seçilecek. 

Askeri Yargıtay Başkanlığı’na, ikinci başkanlığına, daire başkanlıklarına, üyeliklerine ve başsavcılığına seçilen askeri hakimlerin atamaları Milli Savunma Bakanı ve Başbakan’ın müşterek kararnamesi ile Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak.

Her yıl mayıs ve aralık ayının ilk haftası toplanacak olan kurul, askeri mahkemelerin değiştirilmesi konusundaki teklifleri karara bağlayacak. Askeri hâkimlerle ilgili; mesleğe kabul etme, atama ve nakletme yetkisine sahip olacak. Askeri hakimleri birinci sınıfa ayırma ve disiplin cezası verme ve disiplin cezalarını sicilden silme, görevden uzaklaştırma işlemlerini yapacak. Askeri savcıların adli görevlerine ilişkin konularda de genelge düzenleyecek. 

Tasarıda ucu açık maddeler de dikkat çekici. Askeri hakimlerin birinci sınıfa ayrılma ve birinci sınıf olmak için aranan kriterlerde "ahlaki gidişleri" göz önüne alınacak.

ulusalkanal.com.trYorum Gönder