banner864

Askeri Savcı Kök'ün sahte belgeyle tutuklandığı ortaya çıktı 29 Eylül 2013, 20:43

316 Türk Subayının yargılandığı "Askeri casusluk" davasında Askeri Hakim Yüzbaşı Mustafa Ufuk Kök'ün sahte belgeyle tutuklandığı ortaya çıktı. Hakim Yüzbaşı Kök, yargılanan subaylara ait TİB belgelerinin tahrif edildiğini tespit edince tutuklanmış, 15 ay tutuklu kalmıştı.
 Özer Sürmeli
316'sı Türk Subayı 357 kişinin yargılandığı "askeri casusluk" davasında skandal bir belge ortaya çıktı.

Askeri Hakim Yüzbaşı Ufuk Kök'ün 15 ay tutuklu kalmasına neden olan belgenin sahte olduğu anlaşıldı. Sahtecilik Ufuk Kök'ün talebi üzerine Denizaltı Filosu Komutanlığı'nın; iddianamedeki belgeyi incelemesiyle tespit edildi.

"DSH Semineri 2008 Konu No 3 Takdim Metni" isimli belgenin aslında, metnin açık kaynaklardan yapılan derlemelerle hazırlandığı anlaşıldı. İddianamede aynı isimle bulunan dosyada ise bu bilgiye yer verilmedi.

Açık kaynaklardan derlenen belge, dosyaya gizli istihbarat çalışması gibi sunuldu. Yüzbaşı Kök de belgeyi örgüte sızdırdığı iddiasıyla tutuklandı.

Deniz Filo Komutanlığı'nın yazısı 11 Temmuz 2013'de İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Ancak mahkeme belgedeki sahteciliğin ortaya çıkmasına rağmen 2.5 ay boyunca Yüzbaşı Kök'ün tutukluluğunu devam ettirdi.

Önceki gün, 12 kişi ile birlikte tahliye edilen Yüzbaşı Kök, Balyoz davasında yargılanan subayların HTS kayıtlarına hayali görüşmeler eklendiğini tespit edince tutuklanmıştı.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

SEÇİL ALKAN :

amaçları ordu muzu zayifatip parçalara ayirmak jandarma birliği içişlerini başbakanlığına bağlancakmış ordu tektir bölünemez jandarma tsk aittir

Türesin Çavuşoğlu :

ergenekon, balyoz, kafes davalarındaki belgelerin çoğunun sahte olduğu kanıtlandığı halde ergenekon davasından bir çok "ağırlaştırılmış ömür boyu" verilmedi mi? yargının bağımsız olmadığı, yürütmenin emrine girdiği açıkça ortada değil mi?

kemal şenol :

bu ve benzeri üretilmiş belgelere ilk örnek kayseride yapilmaya çalişilmiş zamanin genelkurmay başkani sanirim doğan güreş idi ta o zamanlar bunlar planlarini uygulama başlamislar di birde bunlara çanak tutan hukumet olunca böyle bir son normal bir kağit parçasi yillarini devletin en önemli bir kurumuna veren insandan daha değerli olabiliyorsa vay demokrasinin ve insan haklarinin haline

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar