banner864

Askerin 3 endişesi 24 Ekim 2014, 11:17

Genelkurmay, hükümetin Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının İçişleri Bakanlığı'na bağlanması girişiminden rahatsız. Türk ordusu, teşkilatın siyasi etkilere açık hale gelmesi, askeri teamüllerden uzaklaşması ve emir komutada ciddi aksaklıklarlar yaşanmasından endişe ediyor.
Hükümetin, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın Türk Silahlı Kuvvetleri ile bağını kesmek için attığı adım, Genelkurmay'ı tedirgin etti. Asker, özellikle stratejik öneme sahip Jandarma'nın İçişleri Bakanlığı'nın emrine girmesi konusunda endişeli.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na kişiye özel ibaresiyle gönderdiği yazıda bu endişeleri sıraladı. Ordunun itirazı 3 konuda ön plana çıkıyor.

Buna göre asker, Jandarma personelinin atama yetkisinin İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasıyla teşkilatın siyasi etkilere açık hale gelebileceğini düşünüyor.

Askeri hiyerarşinin zedelenmesi de olası. Jandarmanın askeri teamüllerden uzak siviller tarafından atama ve sicil bakımından değerlendirilmesinin sağlıklı olmayacağına işaret ediliyor.

Ve en önemli konu komuta-kademe zinciri... Doğu ve Güneydoğu’da PKK ile mücadele eden birliklerin çoğunlukla Jandarma ve Kara Kuvvetleri personeli karmasından oluştuğuna vurgu yapan Türk ordusu, Jandarma’nın İçişleri’ne bağlanması durumunda emir komutada ciddi aksaklıklar yaşanabileceği görüşünde...

Taslak halindeki çalışmayla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan da kritik bir açıklama geldi. Bakanlık, iki komutanlık için atama, değerlendirme ve disiplin konularında İçişleri Bakanı’nın ve valilerin yetkilendirilmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

Taslağa göre, Başında tuğgeneral bulunan jandarma bölge komutanlıkları kaldırılacak. İllerdeki jandarma alay komutanları doğrudan il komutanı sıfatıyla valiye bağlanacak. Vali o ildeki jandarma personelinin sicil amiri olacak.

Jandarma personelinin görevden alma işlemleri İçişleri Bakanlığı’na devredilecek. İdari ve adli soruşturma için Genelkurmay izni aranmayacak.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Genc :

tsk yi salam misali parcalamak ve gücsüzlestirmek istiyorlar;süphesiz hüsrana ugrayacaklar

AV.YENAL ÜNSELİ :

ordumuzu ihanet siyasetlerine alet etme girişimidir..yakinda cevabini alacaklarindan endişeniz olmasin.

erkan. :

Apo istemis.pkk li olmak artik toplumda sayginlik uyandirir asamaya gelmistir.bu genetik bozulmus ucube kanserli dusunceyi tasimaya devam ederse millet bizzat kendisi tumden cokecektir.kurtulus savasi olurken vahdettini bagli olmaya devam etmek gibi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar