Asya'da sıkı ittifak! 21 Eylül 2014, 17:31

Atlantik cephesinde yeni savaş planları tartışılırken Asya'nın gündemini ekononomik ve askeri atılımlar oluşturdu. İran ve Rusya ticaretin geliştirilmesi amacıyla ortak banka kuracaklarını açıkladı. Tahran ayrıca Çin ile ortak deniz tatbikatı için hazırlıklara başladı. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise Batı'nın yaptırımlarına karşı Asyalı ve Latin Amerikalı yatırımcılara yeşil ışık yaktı.
Batı, Ortadoğu'da yeni savaşların önünü açacak müdahale planlarını masaya yatırırken, Avrasya ülkeleri arasında ticari ve askeri işbirliği hız kazandı.

Daha önce de meyve-sebze ticaretinde gümrükleri kaldıran, 20 milyar dolarlık takas anlaşmasına imza atan Rusya ve İran bu kez de ortak banka kurmak için harekete geçti.

Kurulacak olan ortak banka, iki ülke arasındaki ticareti geliştirecek, Rusya'ya ihraç edilen ürünlerin gelirlerinin havalesini kolaylaştıracak.

İran'ın bir diğer atılımıysa Çin'le oldu. İki ülke arasındaki ilk ortak deniz tatbikatı için düğmeye basıldı. İran'ın körfez sularında gerçekleştirilecek tatbikat için hazırlıklar başladı.

Tasnim haber ajansı, Çin filosunun dört günlük yolculuğun ardından İran'ın güneyindeki Benderabbas limanına demir attığını duyurdu. Tatbikata İran deniz kuvvetlerinden "Cemaran" filosu katılıyor.

Öte yandan Batı'nın yaptırımlarla yıpratmaya çalıştığı Rusya da ticari atak yaparak, Asyalı ve Latin Amerikalı yatırımcılara yeşil ışık yaktı.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, "Avrupa, yaptırımların bedelini Rus pazarındaki payını kaybederek ödeyecek" dedi. Medvedev, yaptırımların devam etmesi durumunda Rusya'nın yüzünü Asya-Pasifik bölgesine döneceğini söyledi. Rusya Başbakanı, "Batı'yla ilişkiler düzelse bile Latin Amerikalı ve Asyalı yatırımcıların pozisyonları tehlikeye düşmeyecek" diyerek güvence verdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler
RusyaIran

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar