banner864

Atatürk ve Turan Emeksiz büstleri kaldırıldı! 06 Mart 2015, 15:33

1982 yılından bu yana Eminönü Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan bina, kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu Birlik Vakfı’na geçtiğimiz günlerde devredilmişti. Merkezin yanında yer alan 28 Nisan 1960 yılında İstanbul Üniversitesi’nde protesto sırasında öldürülen 20 yaşındaki Turan Emeksiz ve Atatürk büstü kaldırıldı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Eminönü ve yakınındaki semtlerde yaşayan halka hizmet veren Eminönü Halk Eğitim merkezi geçtiğimiz günlerde kapatılarak Milli Türk Talebe Birliği’nin devamı olarak nitelendirilen İstanbul merkezli Birlik Vakfı’na devredilmişti. Halk Eğitim Merkezi’nin kapısına “Milli Türk Talebe Birliği” ve “Birlik Vakfı Genel Merkezi 29 Mayıs 1985” yazılı tabelalar asıldı. Binanın yanında Tahkikat Komisyonu’nun kurulmasına dair kanunun kabul edilmesi üzerine 28 Nisan 1960 sabahı İstanbul Üniversitesi bahçesinde düzenlenen protesto mitingi sırasında öldürülen üniversite öğrencisi Turan Emeksiz büstü de yer alıyordu. Emeksiz büstünün arkasındaki duvarda ise Atatürk büstü vardı. Geçtiğimiz günlerde önce duvarın üzerine boydan boya muşamba kapatıldı. Dün ise 2 büstün de kaldırıldığı gözlendi. Eğitim-Sen 8 No'lu Şube Başkanı Ümit Cingöz kendilerine, “Buraya kapı yapılacak” yanıtı verildiğini söyledi. Cingöz “IŞİD gibiler. Hiçbir şeye tahammüleri yok. İnsanın içine dokunuyor” diye konuştu.

“Halkı uyutarak büstleri kaldırdılar”

1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile binanın halkevi olarak kullanıldığını söyleyen Fatih Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Soner Özimer de süreci adım adım takip ettiklerini söyledi. Özimer “Birlik Vakfı’nda da, Halk Eğitim Merkezi’nde de kimlerin yetiştiğini biliyoruz. Halkın ilk aydınlandığı merkezdi. Önce Birlik Vakfı’na devrettiler. Şimdi de büstleri kaldırdılar. Atatürk ve Turan Emeksiz büstleri çok değerliydi. Emeksiz Nazım Hikmet’in şiirlerine, Ahmet Kaya’nın şarkılarına konu olmuştu. Halkın geçmişine sahip çıkması açısından çok önemli. Halkı uyutarak, orayı boyuyormuş gibi kaldırdılar büstleri” diye konuştu.

Yorumlar

İsmail Metin Bulkan :

13 yaşındaydım. Cenazesi ve diğer öğrenciler Üniversite bahçesininde abluka altında idi.. Ağabeyim ve ben o günün akşamı o civardaki bakkalın birinden taşıyabileceğimiz kadar ekmek aldık. Üniversite bahçesinin Şehzadebaşı yönündeki duvarlara yaklaştık. Nöbet tutan eratlardan birine rica minnet razı ederek bahçe duvarının üstünden ekmekleri ağabeyim içeriye fırlattı.. Aklımda kalan bu anımı yeni nesillere duyurmak benim için bir sorumluluktur..

NİHAT EMEKSİZ :

nihat emeksizTURAN EMEKSİZ’İN BÜSTÜNÜ KALDIRMAKLA ONUN İSMİNİ VATANSEVERLER LİSTESİNDEN SİLEMEZLER TURAN EMEKSİZ; 28 Nisan 1960 da halkın iktidara karşı direnmesine öncülük eden üniversite gençliğinin ilk eyleminde şehit edilmiştir. Turan Emeksiz ismi siyasi iktidara karşı direnişin bir simge ismi dir. Tıpkı Kurtuluş savaşımızın başlangıcında İzmir’de düşmana ilk kurşun sıkan Hasan Tahsin gibi. Bu gün, Hasan Tahsin ismi vatanseverlerin kalbinde nasıl yaşıyorsa, Turan Emeksiz ismi aynen yaşamaya devam edecektir. Turan Emeksiz’in Cağaloğlun’da kaldırılan ilk büst değildir. Ama, Turan Emeksiz ismi devrimci gençliğe ışık olmaya devam etmektedir. NİHAT EMEKSİZ

muıstafa cenap :

turan emeksis beyazıtda polis kurşunu ile öldürülen ünvesteli gencimiz ilk önce chaloğlundan hürriyet gastesinin önünden bu devrim şehidimizin büstü sessizce kaldırıldı ulu önder ata ya gelince her yerlerine batıyor....ben şimdi büyük insan namık kemalin bir sözünü yazacağı......marur olma padişahı senden büyük Allahvar....padişah istanbulu nasıl terketti.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar