Av. Umut Kılıç'ın tutuklanmasına Ankara ve İzmir Barosu'ndan tepki 23 Nisan 2015, 18:17

Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle bu kez bir avukat tutuklandı. Afyonkarahisar Barosu’na kayıtlı Umut Kılıç'ın tutuklanma nedeni ise Hakimlik ve Savcılık mülakatları sırasında yaşanan tartışma. Kılıç'ın tutuklanmasına, Ankara ve İzmir Barosu'ndan tepki geldi.
Öğrenciler, gazateciler, derken sıra hukukçulara geldi. Afyonkarahisar Barosuna kayıtlı Avukat Umut Kılıç, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
 
Adli yargı Hakim ve Savcılık Sınavı’na giren ve 85 puan alan Avukat Kılıç ikinci defa mülakat sınavına girdi. Mülakat sırasında heyetle tartıştığı iddia edildi. Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla savcılığa sevk edilen Kılıç, Ankara Nöbetçi 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konuldu.
 
Kılıç için meslektaşları harekete geçti. Ankara'da Avukatlar Ankara adliyesine yürüdü. Yürüyüşe Afyohkarahisar, İstanbul ve Aydın Baroları da destek verdi. Avukatlar, tutuklama kararını veren Ceza Hakimi ile görüşmek istedi, ancak hakimi yerinde bulamadı. Avukatlar itiraz dilekçesini Adalet Komisyonu Başkanı Ramazan Aksan’a teslim etti.
 
Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, avukat Kılıç’ın serbest bırakılmasını istedi.
 
Kılıç'ın meslaktaşları İzmir'de de kararı protesto etti.
 
İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, tutuklama kararı veren hakim hakkında HSYK’ya şikayette bulunacaklarını söyledi.
 
HABER: ÇAĞLA AKKUŞ-BELMA YÜCEL
KAMERA: TANSEV KARA- AKIN KARA

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar