Avrasya Birliği genişliyor 24 Aralık 2014, 19:52

Rusya, Belarus ve Kazakistan tarafından kurulan, 1 Ocak 2015'ten itibaren resmen hayata geçecek olan Avrasya Birliği'ne iki yeni ülke daha katıldı. Avrasya Yüksek Ekonomik Konsey toplantısı öncesinde imzalanan anlaşmayla Kırgızistan ve Ermenistan, birliğe katılan ülkeler oldular.

Avrasya Birliği genişliyor paylaşan: ulusalkanal
Çin'den Avrupa Birliği'ne kadar uzanan bölgede yeni bir blok oluşturmayı hedefleyen Rusya, Kazakistan ve Belarus ile birlikte Avrasya Ekonomik Birliği'ni kurmuştu. 

2000 yılında Rusya, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından Avrasya Ekonomik Topluluğu ismiyle kurulan oluşum; Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında yapılan yeni bir anlaşma ile 1 Ocak 2010 tarihinde Avrasya Gümrük Birliği'ne dönüşü. 

29 Mayıs'ta atılan imzalarla 1 Ocak 2015'ten itibaren Avrasya Birliği'ne dönüşecek oluşuma 2 yeni ülke daha dâhil oldu. Yaklaşık 170 milyon nüfusa ve 2,7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip olan birliğin yeni üyeler, Kırgızistan ile Ermenistan oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin sarayında düzenlenen Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi toplantısında, Kırgızistan'ın Avrasya Gümrük Birliği'ne katılımını sağlayan belgeye imza atıldığını açıkladı.

Putin, Ermenistan'ın birliğe girmesini sağlayan, Rusya Parlamentosu'nda kabul edilen belgeyi de imzaladı. Böylece Ermenistan'da birliğe resmen üye oldu.

Birlik üyeleri arasında yılbaşından itibaren ekonomik anlamda sınırlar kaldırılacak. Üye ülkeler arasında mal, hizmet ve işgücü dolaşımı serbest bırakılacak, ekonomi politikaları koordine edilecek, petrol ve elektrik gibi konularda ortak pazara geçilecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar