banner864

'Avuç içi uygulaması' yargıya taşındı 01 Şubat 2014, 18:44

Özel hastanelerde başlatılan avuç izi uygulaması yargıya taşındı. Türk Tabipleri Birliği avuçiçi uygulamasının iptali için Danıştay'da dava açtı.
Türk Tabipleri Birliği, özel hastanelerde işleme konulan başlanan avuç içi uygulamasını yargıya taşıdı.

Kamuoyunda "avuç içi uygulaması" olarak bilinen Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin iptal edilmesi istendi.

SGK'nın özel hastanelerde verilen hizmeti denetlemek amacıyla şart koştuğu uygulamaya göre, avuç içini sisteme kaydettirmeyenlere hizmet verilemiyor.

Türk Tabipleri Birliği ise, uygulamanın bir fişleme olduğunu savundu. "Uygulamayı kaygı verici" diyen Türk Tabipleri Birliği, Özel hayatın korunması ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'a dava açtı.

Alınan verilerin süresiz saklanacağını belirten Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, "Kötü ellere geçmesinin garanti edilmiyor. Hiç kimse avuç içi izini vermek zorunda değil" dedi.

Aralık 2013'den beri hayata geçen uygulamayla, 1 milyonu aşkın kişiden avuç izi toplandı.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

no name :

bendende hizmet almanız için avuç içi uygulaması zorunlu denilerek avuç içi biyometrisi alındı durumu avrupa insanhakları mahkemesine taşıyacağım

selçuk ÜSTKAN :

Ba zı yerlerdeavucluyorlar bazı yerlerde parmaklıyorlar Vah memleketin haline

Lezize BİLGİLİ :

maalesef bende geçen ay önce parmak sonrasinda da o zor olunca avuç içi verdim..o olmadan o kadar çok hastaliğim nasil tedavi olacakti.ayrıca tc.ziraat bankası atm için de avuç içi aldı .,şifre yerine

Timuçin Göktürk :

bütün adımlar bir bir kurgulanmış planlanmış şekilde hayata geçiyor ve maalesef kimsede bişey demiyoru susuyoruz kabulleniyoruz yakında çipli kimlik kartlarıda gelicek her tarafımızdan iz alıcaklar yakında istediği gibi kumada edip her tarafımıza giricekler köleleştirme operasyonları hayata geçmeye devam etmekte

ferahi öztürk :

Ne kadar gereksiz varsa bizde ..toplum olarak araştırmayıp peki dersek daha neler neler.

samet güler :

zaten bize ne zaman tc kimlik numarası verildi.o zaman fişlendik.geçenlerde adamın biri arıyor ve diyor ki falanca sigortaya poliçe yaptırmışınız.adam tüm bilgilerimi ezbrlemiş gibi sıralıyor bana.

Selim Fidan :

zaten biyometrik kimlik doğrulama gibi bi angaryaya ne gerek varki. tc kimlik numaralarının suyumu çıkmış. eşi benzeri olmayan numara onlar. işin dalavereli olduğu belli.

Enis ERYİĞİT :

11 yıldır kayıtlanmadığımızımı sanıyorsunuz sistem okasar profesyonel çalışıyor ki avuç içi uygulaması zurnanın son deliği.6.000 emniyet gücü yerdeğiştirdi.Siz ne zannediyorsunuz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar