banner864

Avukat Gülseren Aytaş: Ermenistan 1921 Kars Antlaşması ile iddia ve taleplerinden resmi olarak vazgeçti 29 Nisan 2015, 14:28

Türkiye'ye karşı uluslararası bir kampanyaya dönüşen 1915 tehciri ile ilgili soykırım iddiaları, aslında 93 yıl önce Kars anlaşması ile çöktü! Hukukçular, Ermenistan'ın Kars anlaşması ile bütün iddia ve taleplerinden vazgeçtiğini hatırlattı. Uzmanlar, sınır tespit antlaşması olan Kars Antlaşması'nın tek taraflı olarak feshedilemeyeceğine dikkat çekti.
Uluslararası güçler 1915 tehcirini sürekli gündemde tutuyor. Ancak 1921 yılında imzalanan ve 93 yıldır yürürülükte olan Kars Antlaşması, Ermeni meselesini hukuken çözdü.

Ermenistan; Türkiye, Azerbeycan ve Gürcistan ile imzaladığı Antlaşması ile 1915 sevk ve iskanı nedeniyle ileri sürdüğü iddia ve taleplerden vazgeçti.

Avukat Gülseren Aytaş, Sevr anlaşması ile uluslarası boyut kazanan süreçte, Ermenistan'ın iddia ve taleplerinden Kars Antlaşması ile vazgeçtiğini hatırlattı.

Ermenistan'ın 1921 Kars Antlaşmasını yok sayması ise hukuken mümkün değil. Uluslarası hukuk kurallarına göre, sınır tespit eden antlaşmalar; imzalayan tüm ülkeler bir araya gelip yeni bir anlaşmaya varana kadar geçerliliğini koruyor.

HABER: ÖZER SÜRMELİ
KAMERA: MEVLÜT AYDOĞAN

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar