banner864

Aybar için buluştular 10 Temmuz 2014, 18:38

Türkiye İşçi Partisi'nin Eski Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar, ölümünün 19'uncu yılında mezarı başında anıldı. Ailesi, dostları ve eski TİP üyeleri bu sene de Aybar'ı yalnız bırakmadı. Aybar, 1965 ile 1969 yılları arasında Meclis'te yer alan 15 TİP'li milletvekilinden biriydi.

AYBAR İÇİN BULUŞTULAR paylaşan: ulusalkanal
Türkiye sosyalist hareketinin öncü isimlerinden Mehmet Ali Aybar, ölümünün 19'uncu yılında mezarı başında anıldı.

1962 ve 1970 yılları arasında kapatılan Türkiye İşçi Partisi'nin genel başkanlığını yürüten Aybar için düzenlenen törene, kızı Güllü Aybar, dostları ve eski TİP üyeleri katıldı. Aybar'ın mezarına karanfiller bırakıldı. Arkadaşları Aybar'la ilgili anılarını anlattı, şiirler okudu.

Aybar, 1965 ve 1969 tarihleri arasında, Meclis'teki 15 TİP'li milletvekilinden biriydi. 68'liler, Aybar'ın Meclis içinde yürttüğü mücadeleyi anlattı ve önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri için çözüm önerilerinde bulundu.

Kızı Güllü Aybar "Babam olsaydı sola çok kızardı" dedi.

Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgaline karşı çıkan Aybar, "Türkiye'ye özgü sosyalizm" şeklinde ifade ettiği sosyalizm anlayışını savundu. 68 Gençlik Mücadelesi'ne önderlik eden TİP, NATO'ya karşı da etkin mücadele yürüttü. Hukuk doktoru ve devletler hukuku doçenti Mehmet Ali Aybar, 10 Temmuz 1995'de İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetmişti.

Bülent Ünal
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder