banner864

Aykut Erdoğdu’dan 700 bin TL'lik soru 27 Nisan 2014, 14:41

CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın İranlı Rıza Zarrap’tan rüşvet olarak aldığı iddia edilen 700 bin TL’lik lüks saati Meclis gündemine taşıdı. Erdoğdu verdiği soru önergesinde bu saat ile ilgili olarak "gümrük beyannamesi" olup olmadığını sordu.
Yolsuzluk soruşturması sürecinde istifa eden eski Bakan Zafer Çağlayan'ın rüşvet olarak aldığı öne sürülen saatle ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. 700 bin liralık lüks saat Meclis gündemine taşındı.

CHP'li Aykut Erdoğdu, saatin gümrük beyannemesi olup olmadığını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "Söz konusu saatin Türkiye’ye yasal ithalat yoluyla mı, yoksa yolcu beraberinde mi getirilip getirilmediği Bakanlığınızca kesin olarak tespit edilebilmiş midir? Bu saat ile ilgili olarak Reza Zarrap, Murat Yazıcı veya Zafer Çağlayan tarafından bizzat veya onlar adına gümrük idaresine verilmiş herhangi bir beyanname var mıdır?" diye sordu.

Saatin Türkiye'ye kaçak olarak sokulmuş olabileceğine dikkat çeken Erdoğdu, "Gümrüğe beyan edilmediği bilgisi/iddiası incelemeyi hakedecek önemde bir konu değil midir? Böyle bir eylem kaçakcılık suçu değil midir? Yurtdışından 300.000 İsviçre Frangına alınan bir kol saatinin gümrükte beyan edilmemesi durumunda 5607 sayılı Kaçakcılıkla Mücadele Kanunu uyarınca 2.1 Milyon ile 4.2 Milyon TL arasında ayrıca adli para cezasına tabi olacağı doğru mudur?" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar