banner864

AYM'de seçim yine ertelendi 06 Şubat 2015, 14:50

Anayasa Mahkemesi’nde bugün yapılması beklenen başkanlık seçimi 3’üncü kez ertelendi. AYM Başkanı Haşim Kılıç üyelere erteleme kararını bildirdi ancak tarih vermedi. Kılıç’ın bu kararı desteklediği aday için daha fazla destek arama amacıyla aldığı belirtiliyor.
Anayasa Mahkemesi’nde yapılacak başkanlık seçimi bir kez daha ertelendi.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç yaş haddinin dolması nedeniyle 13 Mart’ta emekli olacak. Anayasa’nın kanun ve iç tüzüğüne göre bu tarihten 2 ay önce yani 13 Ocak’ta mahkemenin yeni başkanını seçmiş olması gerekiyordu.

Buna rağmen başkanlık seçimi yapılmadı. Kılıç seçim tarihini daha önce iki kez erteledi. Bugün yapılması beklenen seçim, Kılıç tarafından tarihi belirsiz bir güne ertelendi. Böylece seçim 3. seferde de yapılamadı.

Mahkeme kulislerinden yansıyan bilgilere göre başkanlık için halen Başkanvekilliği görevinde bulunan Serruh Kaleli ve AYM üyesi Zühtü Arslan’ın adı geçiyor. Başkan Kılıç’ın 4 üye ile birlikte desteklediği Cumhurbaşkanı Sezer’in atadığı Kaleli’nin kendi oyuyla birlikte 6 oy alabileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Gül döneminde atanan Üye Zühtü Arslan’a ise 8 veya 9 üyenin destek vereceği öne sürülüyor. Kılıç’ın en az 3 üyenin daha kararını etkilemek için seçimi erteleme yoluna gittiği kulislere yansıyor.

Kılıç’ın seçimleri bu şekilde ertelemesine AKP’den tepki geldi.

"Kılıç, kendisinden sonraki başkanı belirlemek için uygun ortam bulmak üzere seçimi erteliyorsa, çok yakışıksız bir tablo var demektir. Mahkeme'nin saygınlığını korumak başta Başkan'ın görevidir."

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar