AYM'den Cevizoğlu'na red! 08 Temmuz 2014, 17:49

Gazeteci yazar Hulki Cevizoğlu, Cumhur başkanlığı seçim kanunun iptali için başvurduğu Anayasa Mahkemesi'nden red kararı çıktı
Gazeteci yazar Hulki Cevizoğlu, Cumhur başkanlığı seçim kanunun iptali için başvurduğu Anayasa Mahkemesi'nden red kararı çıktı

6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu 7. maddesinin, Anayasa’daki eşitlik ve “hiçbir zümreye ayrıcalık tanınamaz” ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile AYM'ye başvuran Hulki Cevizoğlu'nun başvurusu reddedildi. İki AYM üyesi yargıç tarafından oy birliği ile verilen red kararına gerekçe olarak ise, "Başvurunun ‘konu bakımından yetkisizlikten dolayı kabul edileme " olduğu ifade edildiUlusal Kanal programcısı Cevzioğlu, Anayasa Mahkemesi'nden red kararı üzerine kamuoyuna cevizkabugu.com.tr internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı.

İşte Cevizoğlu'nun  o yazılı açıklaması:

23 Haziran tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığım, başvuru reddedildi.

AYM kararını, cumhurbaşkanlığı adaylığı için son başvuru günü olan 3 Temmuz’da (2014) vermiş ve aynı gün postalamış. Ama Ankara içinde “taahhütlü” posta tam 5 günde geldi!

İşin özü şu:

CB adaylığı için 20 milletvekilinin imzalaması şartı Anayasa’daki eşitlik ve “hiçbir zümreye ayrıcalık tanınamaz” ilkesine aykırı idi.

AYM’nin ret kararı, “YASAMA İŞLEMLERİNE KARŞI BİREYSEL BAŞVURU YAPILAMAYACAĞI” kuralına dayanıyor.

AYM’nin bana gönderdiği 2 sayfalık yaznın “Hüküm” bölümünde aynen şöyle yazıyor:

“Başvurunun ‘konu bakımından yetkisizlik’ nedeniyle KABUL EDİLEMEZ OLDUĞUNA, yargılama giderlerinin başvurucu üzerine bırakılmasına, 3/7/2014 tarihinde kesin olarak OY BİRLİĞİYLE karar verildi."

Kararda iki AYM üyesi yargıcın imzası var:
Osman Alifeyyaz PAKSÜT ve Celal Mümtaz AKINCI.

Gökhan Çelik

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

che :

ne umudu? karagöz hacivat oyunu oynanıyor.

serp :

Umutluyduk, cok yazik oldu.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar