banner864

AYM'den HSYK bombası 11 Nisan 2014, 11:00

Anayasa Mahkemesi'nden, AKP'nin HSYK düzenlemesiyle ilgili bomba gibi bir iptal kararı geldi. Mahkeme, düzenlemede Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a verilen bütün yetkileri iptal etti. Yüksek Mahkeme, CHP'nin itirazının ardından dün olağanüstü şekilde gündemine aldığı düzenlemeyi 9 saat boyunca görüştü. İşte Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararında dikkat çekenler...
Anayasa Mahkemesi'nin HSYK ile ilgili iptal kararı gündeme bomba gibi düştü. Mahkeme, CHP'nin yok sayma ve iptal başvurusunu karara bağladı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün "tartışılan maddelerin Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesinin daha doğru olacağını uygun buldum" dediği yasanın çok sayıda maddesi iptal edildi. Bu maddelerin tamamına yakını HSYK Başkanı da olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a verilen yetkilerden oluşuyor.

Yüksek Mahkeme kararının alınma süreci de olağanüstü oldu. Mahkeme, programında olmayan HSYK'yı dün aniden gündemine aldı. Görüşmeleri 9 saat süren karar, öğle saatlerinde açıklandı.

İptal edilen maddeler, HSYK'yı Adalet Bakanı'na bağlıyordu.

 AYM'nin iptal ettiği maddeler
- Bozdağ'ın HSYK Genel Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırma yetkisi,
- Bozdağ'ın Genel Sekreter yardımcılarını, teftiş kurulu başkan ve yöneticilerini, daire başkanlarını, tetkik hakimleri atama yetkisi,
- Bozdağ'ın dairelerde kimin asıl kimin tamamlayıcı üye olacağını belirleme yetkisi,
- HSYK üyeleri hakkındaki soruşturmaları Bozdağ'a bağlayan yetkiler,
- HSYK Müfettişlerini Teftiş Kurulu üzerinden Bozdağ'a bağlayan yetki,

Yasayla birlikte; HSYK'nın 22 Kurul üyesi dışında kalan genel sekreter ve yardımcıları; teftiş kurulu başkanı ve yardımcıları, müfettişler, tetkik hâkimler ve idari personelin görevleri sona ermişti. Anayasa Mahkemesi, o maddeyi de iptal etti.

Yüksek Mahkeme, yasayı tümden yok sayma ve iptal taleplerini ise reddetti. Kararın, Resmi Gazete'de yayılmlanmasından 3 ay sonra yürürlüğe girmesine hükmedildi.

Anayasa Mahkemesi ayrıca kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunması için Bilgi Teknolojileri Kurumu'na yetki veren kanunu da iptal etti. Danıştay'ın başvurusu üzerine verilen bu karar, Resmi Gazete'de yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Kararın ardından Adalet Bakanlığı'nda hareketli saatler yaşandı. HSYK Başkan Vekili Ahmet Hamsici ve 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, Adalet Bakanlığı'na gitti.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

meliha kalaycı :

katılıyorum,yapmak istedillerini yaptılar artık..

Neye yarar :

neye yarar ki is isten gecti. bundan sonrasi icin sadece. hukumet yapmak istediklerini coktan bitirdi.

turk :

Allah.bu.millete.sabirlar.versin.kim.ne.yaptigi.belli.deyil....

cengiz :

demokrasi işliyor

cemal usta :

Gerekeni yapmış

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder