banner864

AYM'den o karara iptal 02 Ekim 2014, 18:10

Anayasa Mahkemesi, bayram tatili öncesi kritik kararlara imza attı. Yüksek Mahkeme TİB başkanına, internete erişimi engelleme ve internet trafik bilgilerini toplama yetkisi veren yasayı iptal etti. Mahkeme görevden alınan memurların 2 yıl göreve iade edilmemesini sağlayan maddeyi de iptal etti.
Anayasa Mahkemesi'nden Hükümet'e bayram öncesi torba yasa şoku geldi.

CHP'nin başvurusunu değerlendiren Yüksek Mahkeme, torba yasa ile  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini veren maddeyi anayasaya aykırı görerek iptal etti.

Yüksek Mahkeme TİB'in internet trafik bilgilerini toplama yetkisini de kaldırdı.

Yüksek mahkemenin verdiği bir diğer karar ise görevden alınan memurlarla ilgili oldu. Görevden alınan Daire Başkanı ve üzerindeki kadrolar ile Emniyet personelinin, mahkeme iptal kararı verse de iki yıl boyunca uygulanmamasını öngören düzenleme iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi, torba yasada geçirilen özelleştirme ile ilgili bir maddenin yürütmesini de durdurdu. Özelleştirilen kurumun devredilmesinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra mahkemelerin daha önce verdiği iptal kararının uygulanmamasını öngören yasa iptal edildi.

"Mahkeme kararlarını uygulamayanlara ceza soruşturması yapılmayacağı" garantisi de kaldırıldı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar