banner864

AYM'nin kararında önemli ayrıntı 08 Mart 2014, 14:12

Anayasa Mahkemesi’ni İlker Başbuğ ile ilgili kararında, “Genelkurmay başkanları ve Kuvvet Komutanlarının Yüce Divan’da yargılanması” vurgusunun yapıldığı ortaya çıktı. Kararda, Başbuğ hakkındaki suçlamaların göreviyle ilgili olduğu ve yargılamanın Yüce Divan’da yapılması gerektiği anımsatıldı.
Ergenekon davasından tahliye edilen 26’ıncı Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nin kararında önemli bir ayrıntı yer aldı.

Başbuğ’un tahliye olmasını sağlayan Anayasa Mahkemesi, kararının gerekçesinde Yüce Divan vurgusu yaptı.

Gerekçeli kararda, Başbuğ’a isnat edilen suçlamaların göreviyle ilgili olduğu ve bu nedenle Yüce Divan’da yargılanması gerektiği anımsatıldı.

Kararda, “Başvurucunun, yargılama görevinin Yüce Divan’a ait olduğuna ilişkin itirazının dayanaktan yoksun olmadığı görülmektedir” denildi.

Tutuklama kararı veren mahkemenin buna yetkisinin olmadığı, bu nedenle de Başbuğ’un hukuk dışı olarak özgürlükten yoksun bırakıldığı belirtildi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararında, Yargıtay aşamasına işaret edildi, “itirazların temyiz merciince resen dikkate alınacağı açıktır” ifadesi kullanıldı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar