banner864

Ayn el Arab'ta son durum 11 Kasım 2014, 14:34

IŞİD'in, Kuzey Irak ile Suriye arasındaki sınır kapısına takviye birlikler gönderdiği bildirildi. Ayn el Arab'daki çatışmalar ise sürüyor. Koalisyon güçleri Suriye'deki IŞİD mevzilerini ve petrol kuyularını vurdu. Ayn el Arab kantonu Eşl Başkanı Enver Müslim, IŞİD'e karşı ağır silahlar istedi, Amerikan saldırılarının PYD'nin ilerleyişini kolaylaştırdığını söyledi.
Peşmergenin de PKK saflarında savaşması durumu değiştirmedi. IŞİD hem militan hem de saldırılarının sayısını artırdı.
 
IŞİD'e katılımlar arttı. Yemen'de, Mısır'ın Sina bölgesinde ve Libya'da 3 grup IŞİD'e katıldığını açıkladı. 

IŞİD, Suriye'de PKK kontrolündeki kantonlar ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki geçiş yolunu kapatmak için de harekete geçti. İki bölge arasındaki sınır kapısına militan takviyesi yaptığı ifade edildi. Militanların Resulayn'dan kaydırıldığı, Irak'tan PYD'ye gelen yardımların kesilmesinin amaçlandığı ifade edildi. 

Amerika öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suriye'deki IŞİD mevzilerine yönelik saldırılarını artırdı. Resulayn'ın gündeyinde IŞİD kontolündeki petrol kuyuları bombalandı. Amerika Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, Suriye'de 7-10 Kasım tarihleri arasında 23 hava saldırısı düzenlendiği belirtildi. Hava saldırılarının çoğunluğu Ayn El Arab'daki IŞİD mevzilerini hedef aldı. 

PKK'nın Suriye kolu PYD, Ayn el Arab için ağır silahlar istedi. Ayn El Arab kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, "Koalisyon güçlerinin hava saldırıları Kürt güçlerinin ilerleyişini kolaylaştırdı, ama Ayn el Arab'da daha fazla ağır silaha ihtiyaç var" dedi. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar