banner864

Ayn El Arab'ta son durum 29 Kasım 2014, 18:46

Suriye'nin Ayn el Arab bölgesinde ABD bombardımanı ve peşmerge desteğine rağmen PYD'ye karşı ilerleyişini sürdüren IŞİD Mürşitpınar Sınır Kapısı'na dayandı. IŞİD sınıra 25 metre yaklaştı. 2 bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda çok sayıda YPG'li öldürüldü. Aralarında peşmergenin de bulunduğu 22 kişi de yaralandı.
 Ayn el Arab'ta çatışmalar yoğunlaştı. IŞİD, Mürşitpınar Sınır Kapısı'na 25 metre kadar yaklaştı.
Amerikan bombardımanı ve peşmerge desteğine rağmen PKK'nın Suriye uzantısı PYD karşısında ilerleyişini sürdüren IŞİD, sabah saatlerinde Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarına bomba yüklü 2 araçla saldırı düzenledi. Bir havan mermisi ise sınırı aşarak Türkiye topraklarına düştü. 

Patlamalarda çok sayıda YPG militanı öldü. Yaralanan 22 YPG’li ise Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılar arasında peşmergelerinde olduğu belirtiliyor.

IŞİD’in sınır hattındaki yoğun saldırılarına karşı ABD jetleri havalandı. PYD'ye havadan IŞİD’ı bombalanarak destek verildi. 

IŞİD sınır kapısına saldırıları sürdürürken, YPG'den "bomba yüklü araçlar Türkiye tarafından Kobani’ye geçti" iddiası ortaya atıldı. Ancak Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü Suruç Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada iddia yalanlandı.

İddiaya Türk Silahlı Kuvvetleri'nden de yanıt geldi. TSK da "IŞİD, Mürşitpınar sınır kapısına saldırı düzenledi, araç Türkiye'den geçtiği iddiası yalan. Hiçbir yetkilinin bu yönde bir beyanatı yok" açıklaması yaptı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar