banner864

Babacan itiraf etti: Hata yaptık 08 Kasım 2014, 17:06

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi kurmayları, Davutoğlu'na yanlış açıklama yaptırdı. Davutoğlu'nun "2018 yılında hedefimiz milli geliri 1.3 trilyon dalara çıkarmak" ifadelerinin kısa gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı. Gerçek Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın itirafıyla gün yüzüne çıktı.
"Hedefimiz 4 yıl içinde GYHS'yi 1.3 tirlyon dolara çıkarmak"
Dolar kurunu yanlış hesaplayan ekonomi kurmayları, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na bu hayali açıklamayı yaptırdı. Ancak gerçek çok geçmeden ortaya çıktı. O gerçeği de Davutoğlu'nun yanlış hesabı açıklarken yanında oturan yardımcısı Ali Babacan itiraf etti.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda eleştirileri yanıtlayan Babacan'a Davutoğlu'nun açıklamaları hatırlatıldı. CHP'li Müslim Sarı, Orta Vadeli Program’a göre 2017’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 971 milyar dolar olduğunu ancak Davutoğlu’nun 2018 hedegini 1.3 trilyon dolar olarak açıkladığını vurguladı.

Sarı, "Bu nasıl bir hesap? 1 ayda ne değişti, bizim görmediğimiz düşünmediğimiz bir şey mi oldu?’" diye sordu.

Eleştirilere yanıt veren Babacan ise 1.3 trilyon dolar rakamının yer aldığı Kalkınma Planı’nın 2012 yılında çalışılmaya başlandığını söyledi. Müslim Sarı’nın "Öyleyse neden Başbakan’a eski verileri açıklattınız?" sorusuna, "O bizim hatamız" karşılığını verdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

cenap aytepe :

hata yapmadınız yer neresi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar