banner864

'Balyoz davası bir kez daha çöktü' 29 Ocak 2014, 14:00

Türkiye Barolar Birliği TÜBİTAK'ın 5 nolu harddiskle ilgili raporuyla birlikte Balyoz davasının bir kez daha çöktüğünü belirtti. Barolar Birliği'nin yazılı açıklamasında "yeniden yargılamanın şartları oluşmuştur. " denildi.
Türkiye Barolar Birliği Balyoz davasına konu olan 5 no'lu harrdiskle ilgili TUBİKAT raporunu değerlendirdi. Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada "yeniden yargılamanın şartları oluşmuştur." ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada, "Balyoz Davası'nda 5 nolu harddiskin sahteliği/sonradan değiştirildiğinin TÜBİTAK Raporuyla belgelenmesi sonucunda, anılan davada hüküm bir kez daha çökmüş ve yeniden yargılamanın şartları oluşmuştur. Yeniden yargılamanın, adil yargılanma hakkına uygun bir şekilde yapılması için Türkiye Barolar Birliği'nin daha önce önerdiği üzere, özel görevli mahkemeler ve terörle mücadele mahkemelerinin kaldırılması zorunludur." denildi.

Barolar Birliği açıklamasında Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması konusuna değildi.

"Meclis tarafından "demokrasilerde böyle mahkemelere yer olmadığı' gerekçesiyle 2 Temmuz 2012 tarihinde kaldırılmasına karar verilen, fakat geçici 2. maddeyle ellerindeki işler bitene kadar hukuka aykırı uygulamalarına devam etmelerine izin verilen özel görevli mahkemelerin, gerçekten kaldırılmasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır."

Açıklamada çift başlı ceza yargısı sistemine son verilşmesi gerektiği vurgulandı.

"Türkiye, yargı odaklı bu devlet krizinden, hukuk devleti ve demokrasi adına fırsat çıkarmayı bilmeli; çift başlı ceza yargılaması sistemine son vermeli, Anayasa Değişikliği ile HSYK'yı tarafsız ve bağımsız mahkemelerin güvencesi haline getirmeli ve yargılamaların, adil yargılanma hakkını içine sindirmiş hakimler eliyle yapılmasını sağlamalıdır."

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar