banner864

''Balyoz Davası çöktü'' 12 Kasım 2014, 19:02

"Blayoz Davası Orgeneraller Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın tanıklığı ile çökmüştür". Bu yorumu AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Can yaptı. Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararındaki gerekçeleri hatırlatan Osman Can, "İhlal kararının niteliğine bakıldığında bu davanın esasının çöktüğünü söylemek mümkündür" dedi.
"Bu dava çökmüştür" yorumunu yapan bu kez Balyoz davasında yargılanan bir komutan değil, bir AKP yöneticisi. AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi, Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can davanın çöktüğünü söyledi.

Osman Can Akşam gazetesinde kaleme aldığı yazısında, Anayasa Mahkemesi'nin davada verdiiği "hak ihlali" kararının gerekçelerini hatırlattı. Bu gerekçelerin davanın sonucunu da belirlediğini ifade etti. Osman Can tanık ifadelerinin "kanıt mahiyetinde" kabul gördüğünü vurguladı.

"AYM ayrıca davanın Genelkurmay ve Kara Kuvvetler Komutanlığınca darbe teşebbüsünden haberdar olunduğu kabulünden hareket etmesi nedeniyle her iki komutanın dinlenmesi davanın esasına etkili olduğunu belirtmiştir. Mahkemeye göre bu iki komutanın dinlenmesi tanıklıktan öte “kanıt” mahiyetindedir."

Komutanların iddiaları çürüten beyanlarına vurgu yapan Can, "dava çöktü" dedi.

"İhlal kararının niteliğine bakıldığında bu davanın esasının çöktüğünü söylemek mümkündür. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu davada iki komutan dinlendi ve verdikleri ifadeler çok önemli bir “delil”in çöktüğünü gösteriyor."

Osman Can, CD'ler üzerindeki bilirkişi incelemesinden de benzer bir sonuç çıkacağını ifade etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar