banner864

Balyoz Davası'nda ceza aldı Milletvekilliği düştü 09 Ekim 2013, 11:11

Yargıtay'ın Balyoz kararıyla MHP'nin Meclis'teki milletvekili sayısı da bir eksilecek. MHP Ankara Milletvekili Engin Alan hakkındaki 18 yıllık ceza kararı onandığı için milletvekilliği düşecek.
Yargıtay'ın 237 komutanın hapis cezasını onamasıyla birlikte, 18 yıl hapis cezası alan MHP Ankara Milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan'ın milletvekilliği düşecek.

Alan'ın milletvekilliğinin düşmesi ise Anayasa'nın 84'üncü maddesine göre gerçekleşecek.

Yargıtay, dosyayı 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderecek. Mahkeme Alan'ın hapis cezası kararını Meclis Başkanlığı'na iletecek. Karar Meclis Genel Kurulu'na okunduğu anda Emekli Korgeneral Engin Alan'ın milletvekilliği düşecek.

Karar, Meclis Genel Kurulu'na okunana kadar Alan'ın milletvekilliği devam edecek. Engin Alan'ın avukatı Yakup Akyüz, kararın adil olmadığını vurguladı. Akyüz, "devleti yıkmak isteyenlerle pazarlık edip, onu koruyanları mahkûm ediyorlar. AİHM’e gitmeyi içime sindiremiyorum. Türk yargısının bu duruma düşmesinden dolayı utanç duyuyorum" dedi.

Yargıtay kararıyla, hapis cezası onanan komutanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri emeklisi olma statüsünü kaybedecek. Derece ve kademe bakımından kazılmış hakkı olduğu için, komutanlara emekli maaşı verilmeye devam edilecek.

1 seneden fazla hapis cezası alanlar, orduevlerine giremeyecek ve bundan sonra silah taşıyamayacak.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

TC Kiz :

bahceli ye de yaziklar olsun, arada bir kendini aslan sanip kukruyor ama bombmosmus. tahmin ediyoruzki o da tayyipten korkuyor,

serkan acarel :

18 yil hapis, vekilligi düstü, bahceli den daha halen ses yok !!! eh akp nin kurtarici bölümü mhp den (bahceli den !) ne beklersiniz !!! anlayana artik !!!

sevim arican :

engin alan pasanin sucunu kendi dahil kimse bilmiyor.tek gercek var,basvekil'e ayaga kalkmadigidir 18 yil mahkumiyeti onanacak kadar ceza almamaliydi.hukukun siyasallasmasi en buyuk ayiptir.halk olarak,bu kadroyu vicdanimizda mahkum ediyoruz,zindanlarda bigunah ömur tuketenlere selam olsun.

E. Özaydin :

sayin engin alan bir yurtsever asker, onu halk secti , nitelikli dolandirici fadil nam-i diger ( jet fadi )gibi degilya , onun yerine baska bir hükümlü secildi , bak adam memeleketi idare ediyor . ha o zaman hukuk yoktu da simsi mi var ? onu halkin vijdaninia birakiyorum ,

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar