banner864

Balyoz gibi inceleme 08 Ocak 2015, 15:29

Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi kumpas davalarında rol alan hakim ve savcıların tüm işlemleri masaya yatırılacak. HSYK Genel Kurulu, kumpasların tüm aşamalarının incelemesi için kritik bir karara imza attı.
Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu, kumpaslarda rol alan hakim ve savcıları mercek altına aldı. Kumpas davalarının soruşturma ve kovuşturma aşamaları müfettişler tarafından sil baştan incelenecek.

F tipi yapının hakim olduğu eski HSYK 3. Dairesi, kumpas davalarında görev alan hakim ve savcılar hakkında yapılan bütün şikayetleri reddetmişti.
Red kararlarına yapılan itirazlar da, 3. Daire tarafından Genel Kurul'a sevk edilmediği için gündeme alınamamıştı.

HSYK 3. Dairesi'ndeki değişimin ardından yapılan bütün itirazlar HSYK Genel Kurulu'ne sevk edildi. Genel Kurul, şikayetleri tek bir dosyada birleştirerek karara bağladı.

Genel Kurul, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davalarında görev alan hakim ve savcılar hakkında bugüne kadar inceleme izni verilmemesine yapılan tüm itirazları kabul etti. Tüm başvurular birleştirilerek verilen karar, kumpas hakim ve savcıları için kapsamlı bir soruşturma alamına geliyor.

Bu aşamadan sonra müfettişlerin, şikayetlere ilişkin kapsamlı raporlar hazırlaması gerekiyor. Hazırlanacak müfettiş raporuna göre, HSYK 3'üncü Dairesi hakim ve savcılar hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına karar verecek. Karara göre dosya HSYK 2'inci Dairesi'ne gönderilecek.

Kumpas hakim ve savcıları hakkında yapılan 3 bine yakın suç duyurusunun da HSYK 3'üncü Dairesi'nin önüne getirilmeden bekletildiği ortaya çıktı. Milliyet Gazetesi'nin haberine göre daire şikayetlerin tasnif edilerek gündeme alınabilmesi için müfettişlere talimat verdi. Müfettişlerin çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar