banner864

Balyoz'da yeniden yargılama talebi 12 Mart 2014, 15:34

Balyoz davası avukatları yeniden yargılama talebinde bulundu. Avukatlar müvekkilleri İhsan Balabanlı, Bekir Memiş, Mustafa Önsel, Hanifi Yıldırım ve Yüksel Gürcan adına yaptıkları başvurularda yeniden yargılama talep etti.
Balyoz davasında 5 hükümlü mahkemeye başvurarak yeniden yargılama talebinde bulundu.

Nöbetçi İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran Avukatlar Ziya Kara ve Ramazan Bulut, Balyoz davasından hüküm giyen müvekkilleri İhsan Balabanlı, Bekir Memiş, Mustafa Önsel, Hanifi Yıldırım ve Yüksel Gürcan adına yaptıkları başvurularda yeniden yargılama talep etti.

Avukatlar dilekçelerinde, dava kapsamında 325 TSK mensubunun 16 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını belirterek, 237 hükümlünün kararının da 9 Ekim 2013 tarihinde Yargıtay tarafından onanarak kesinleştiği hatırlatıldı.

17 Aralık 2013'ten sonra gelişen olayların, yargılamaların dizayn edilmiş mahkemelerde yapıldığına dair ciddi şüpheler oluşturduğu, bu mahkemelerin hukuka aykırı kararları nedeni ile kaldırıldığı belirtildi.

Müvekkillerinin yargılandığı davada karar veren mahkemelerin kaldırılması ile yeniden yargılama şartları oluştuğunu belirten avukatlar, müvekkilleri hakkındaki yargılamanın yenilenmesini istedi. Avukatlar, müvekkillerinin beraat edebilecekleri ihtimalinin de göz önüne alınarak haklarında verilen mahkumiyet kararı ile ilgili infazın da durdurulmasını istedi.

ulusalkanal.com.tr
 

Yorum Gönder