banner864

Bank Asya'ya büyük darbe 04 Eylül 2014, 17:28

F tipi örgüt çevrelerine yakın olduğu belirtilen Bank Asya, en ağır darbe Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'dan geldi. Bank Asya, Bankacılık Kanunun 70'inci maddesi kapsamına alındı. Yani BDDK, mevcut yönetimin görevden alınmasını sağlayabilecek. Yeni yönetim de BDDK'nın onay verdiği isimlerden oluşacak.
Ardı ardına vurulan darbelerle köşeye sıkıştırılan Bank Asya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu balyoz gibi kararıyla çöküş sürecine girdi. Bank Asya, Bankacılık Kanunu'nun 70'inci maddesi kapsamına alındı.

Bu kararlar birlikte, BDDK, Bank Asya'nın faaliyetleri ve teşkilatı ile ilgili kısıtlama talep edevilecek. Faaliyetlerin geçici olarak durdurulması istenebilecek. BDDK, bankaya ortak olması için yeni hissedarlar belirleyebilecek.

Bankanın yönetim kadrosunun kaderi BDDK'nın elinde olacak. Kurul, genel müdür, genel müdür yardımcıları, birim ve şube yöneticilerinin görevden alınmasını sağlayabilecek. Yeni atanan kişilerinde BDDK onayına sunulması zorunlu olacak.

Bank Asya, BDDK'nın taleplerini yerine getirmezse Bankacılık Kanunu'nun 71'inci maddesi devreye sokulacak. Bu da Bank Asya'nın TMSF'ye devri anlamına geliyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar