banner864

Barkey: TSK yenilmese, açılım olmazdı 23 Kasım 2013, 11:50

Kürdistan'ın mimarlarından CIA uzmanı Henri Barkey, Irak Üzerine Düşünceler isimli internet sitesine ropörtaj verdi. Türkiye'nin Kürt açılımının ve Barzani ile yakınlaşmanın ancak TSK'nın yenilgisi ve tasfiyesiyle gerçekleşebildiğini söyleyen Barkey, Kürtler üzerinde etkisini kaybetmemek için Barzani'yi fazla Erdoğan yanlısı bir tablo çizmemesi konusunda uyardı.
 'TSK engelliyordu'
Türkiye'nin Kürt sorununa bakışının 2005 yılı civarında, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Neçirvan Barzani ile görüşmeye çalışmasıyla başladığını söyleyen Henri Barkey bu çabanın Türk Genelkurmayı tarafından engellendiğini ve Türkiye-Kuzey Irak yakınlaşmasının uzun süre ekonomik kulvardan, AKP'nin Kuzey Irak'ta yatırımları teşvik etmesiyle ilerlediğini belirtti.

'2007 belirleyici'
Türkiye'nin içindeki ve dışındaki Kürtlerle ilişkide en önemli yılın 2007 olduğunu vurgulayan Barkey, "Ordu Gül'ün cumhurbaşkanlığına seçilmesini engellemeye çalıştı ve kaybetti. Ordunun yenilgisi belirleyici oldu; bu tarihten sonra Türkiye'nin Kürt politikasının dönüştüğünü görebilirsiniz" dedi.

'Barzani dikkat etmeli'
Barkey, Başbakan Erdoğan ile Barzani'nin Diyarbakır buluşmasıyla ilgili olarak "Barzani, fazla Erdoğan yanlısı olmamaya dikkat etmeli. Türkiye Kürtleri üzerinde etkisini (ya da etkili olduğu algısını) koruması buna bağlı. İnce bir denge bu, ama başarabilir" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

ali korkmaz :

yıllarca bu namussuzlarla uğraştı bu vatan evlatları önce polis de ki cia ajanları temizlenmeli asker ıcıne sızan mossad ajanları temizlenmeli cemaat adı altında terör yapılanması çökertilmeli ve akpkk misyonerleri temizlenmelidir

ali murtlu :

bu finonun ne isi var vatanimizda

abdurrahman akpinar :

Ordu egale oldu.anayasa .basin is dunyasi yandaş oldu muhalifler bertaraf oldu geriye ülkeyi bölmek kaldi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar