banner864

Barzani'den ''Kürdistan'' çıkışı! 10 Mayıs 2015, 17:23

Kukla devletin lideri Mesud Barzani, Irak'ın bölünmesine ilişkin açıklamalar yaptı. Bağımsızlık önündeki engellerin büyük bir bölümünün ortadan kalktığını savunan Barzani, “Kürt devleti amacına az kaldı” dedi.
Kuzey Irak bölgesel yönetimi lideri Mesut Barzani,  “Kürt devleti amacına az kaldı” dedi.
Rudaw'ın haberine göre, ABD'nin Virginia eyaletinde konuşan Barzani, bölgede bir Kürt devleti kurulmasına yönelik soruları yanıtladı. "Kürdistan’ın bağımsızlığı doğal bir hak" diyen Barzani, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Kürtlerin sürekli olarak haksızlığa uğradığını iddia etti.

Barzani, "Gün be gün bağımsızlık amacına yaklaşıyoruz ve ben bunun uzak olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı. Barzani, IŞİD saldırılarından sonra koşullarının daha da iyileştiğinin altını çizdi.

"IŞİD savaşı sonrası farklı bir durum ortaya çıkmıştır. Ben daha önce hiçbir devletin Kürt devleti sözünü duymak istediğini hatırlamıyorum. Ancak şimdi birçok ülke açıktan bizi destekliyor. Ayrıca hiçbir ülke bizim bağımsızlığımıza karşı değil" 

Hiç bir gerekçenin Kürdistan’ın bağımsızlığı önünde engel olamayacağını savunan Barzani, “Kürt milleti kendi kaderine kendisi karar verecek. Bu açıdan yaptığımız diyaloglardan ötürü mutluyuz. Engellerden kaldıysa da şu an çok azı mevcuttur” diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

kormoran :

boş konuşuyorsun barzani... sana kurdurtmayız o devleti, bunu böyle bilesin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar